Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obviněný pedagog hrající útok IS? Vyhodit ho nemůžeme, zní z fakulty. Stačí odvaha, kontruje exděkan

Martin Konvička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Konvička | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Nadřízení Martina Konvičky z Jihočeské univerzity tvrdě odsuzují poslední exces známého protiislámského aktivisty, vyhodit jej ze školy ale neplánují. Děkan Přírodovědecké fakulty, kde entomolog fingující teroristický útok v Praze působí, má podle svých slov úplně svázané ruce. „Nemám oporu v zákoníku práce,“ řekl serveru Lidovky.cz František Vácha. Podle bývalého rektora jde spíše o nalezení odvahy.

V neděli sehrál na Staroměstském náměstí teroristický útok takzvaného Islámského státu, čímž vyděsil návštěvníky, kteří nevěděli, že jde o happening protimuslimské iniciativy. V plánu má Martin Konvička i další protestní akce. Vedle nich se však rýsuje už i jeho rozvrh pedagoga na Jihočeské univerzitě, kde působí jako entomolog.

Podle studijní agendy bude obviněný pedagog, který v minulosti na Facebooku psal například o „namletí muslimů do masokostní moučky“, v zimním semestru přednášet na Jihočeské univerzitě v rámci tří předmětů.

Přednášky i demonstrace

„Biologie ochrany přírody“, „Zoologie malá“ ani volitelný kurz s názvem „Evropská fauna a její ochrana“ s sice nemají s islámem, hlavním tématem Konvičkovy iniciativy, nic společného, přesto jsou jeho osobní názory podle vedení školy neslučitelné s postoji na akademické půdě.

Hra na teroristický útok? Prý šlo o divadlo

Extremista Martin Konvička přijel v neděli po obědě na Staroměstské náměstí převlečený na džihádistu, jeho kumpáni pálili do vzduchu z atrap samopalů a mávali vlajkou Islámského státu. Ale zatímco se on a jeho příznivci bavili, řada lidí, převážně cizinců, v centru Prahy prožívala chvíle intenzivní hrůzy. Domnívali se, že jsou přítomni teroristickému útoku. (více ZDE)

Jenže vyhazov ani jiný postih Konvičku nečeká. A to i přes silní slova jeho nadřízených. „Za Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích můžeme sdělit, že univerzita se od soukromých aktivit docenta Martina Konvičky distancuje a nechce s nimi být jakkoli spojována,“ uvedl pro server Lidovky.cz rektor univerzity Tomáš Machula skrze mluvčí Dagmar Dvořákovou. On sám prý nerozhoduje o pracovněprávních záležitostech. Personální otázky prý řeší jednotlivé fakulty.

Jenže i u děkana Přírodovědecké fakulty, na níž Konvička působí jako entomolog, celá záležitost končí jen slovy. „Konvička je exhibicionista, který se potřebuje zviditelňovat. Je jedno, jestli se přivazuje někde na Šumavě ke stromům nebo vyjede na velbloudovi na náměstí,“ uvedl v rozhovoru František Vácha. „Nedělá to pod hlavičkou univerzity. Ano, je to zaměstnanec, ale to bych, řečeno s nadsázkou, musel vyhodit polovinu fakulty,“ doplnil. Konvička je přitom jediný člen pedagogického sboru obviněný z podněcování k nenávisti.

Vyhazov? Neexistují důvody, říká děkan

Podle Váchy ovšem i přes tuto skutečnost neexistují důvody pro Konvičkův vyhazov ze školy. „Vyhodit ho nemůžu. Nemám oporu v zákoníku práce. V něm jsou přesně definované důvody, podle kterých můžete se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. A tam není nic, co bych mohl v tomto případě použít. Já si dokonce nejsem jistý, jestli bych ho mohl vyhodit, kdyby byl odsouzený,“ vysvětlil dále své tvrzení. Sám přitom jeho jednání, včetně víkendové hry na útok takzvaného Islámského státu, odsuzuje.

Panika vypukla po začátku střelby a po vjezdu „džihádistů“ s vlajko Islámskou...
Představení na Staroměstském náměstí v neděli odpoledne vyděsilo mnoho lidí,...

Nejedná se o první diskusi na téma případného odchodu Konvičky z akademického světa. Již v minulosti jeho soukromé aktivity probírala Etické komise Jihočeské univerzity. Ta měla tehdy zvážit jeho další zaměstnávání. Výsledek? Neshody urovnal Konvičkův slib, že vynechá vulgarity a nebude soukromé aktivity spojovat se svým působením pedagoga.

Tentokrát se ovšem debata na půdě univerzity poněkud přiostřila. Do současného vedení se totiž nepřímo opřel bývalý rektor Libor Grubhoffer, který Konvičkovy projevy na veřejnosti též mnohokrát řešil.

V Německu nepřípustné

„Pan Konvička by, vzhledem k tomu, co předvedl v posledních letech, neměl na univerzitě působit. O tom vůbec nepochybuji,“ sdělil jasné stanovisko. „Kdybychom byli v Německu, tak by bylo nepřijatelné, aby někdo kombinoval akademickou pozici na veřejné státní univerzitě a současně působil ve stranické politice. V okamžiku, kdy pan Konvička vstoupil do stranické politiky, měl opustit univerzitu,“ doplnil dále Grubhoffer.

Zásadně ale nesouhlasí s tvrzením děkana, tedy že Konvičku nemůže jako šéf fakulty vyhodit. „Děkan má ze zákona možnost jej vyhodit, ale to záleží na tom, jestli dokáže najít odvahu a také potřebné zdůvodnění,“ rozporoval Grubhoffer vyjádření jeho následovníka ve funkci.

Současnému vedení sice dochází s Konvičkou trpělivost, ale setrvává v názoru, že jej nemůže vyhodit. Přesto prý nenechává Konvičkovy excesy bez reakce. „Hovořil jsem s ním (Konvičkou) o tom už v momentě prvního boomu ‚konvičkovství‘. Sedl jsem si s ním a řekl mu, že takové věci nemůže dělat pod hlavičkou Jihočeské univerzity,“ uvedl Vácha, jak situaci řeší. Sám si prý dobře uvědomuje, že Konvička jako pedagog působí na řadu studentů.

Konvička děsí zahraniční studenty

A podle informací serveru Lidovky.cz je atmosféra kolem působení Konvičky na Jihočeské univerzitě skutečně důvodem svárů, a to jak mezi pedagogy, tak i studenty. Jedni Konvičku podporují, druzí jej odmítají přijmout a nechtějí o něm ani slyšet. Lhostejnost se však nedaří americkým mladíkům, kteří každoročně zavítají na univerzitu za studiem. Ty prý Konvička svými názory doslova šokuje.

„Celá ta záležitost začala být skutečně trapná. Na začátku byl hrdina, pak se ale dostal do pozice, kdy je spíše k politování. I studenti z něj mají spíše legraci, mám pocit, že ho neberou vážně, ale nemohu mluvit v obecném měřítku,“ popsal bývalý děkan Grubhoffer, jak on sám vnímá situaci ve škole.

Konvička se ale tím, jak působí na pověst školy a jakou v ní vytváří atmosféru, příliš nezabývá. Jestli mu nedělní akce, během níž byl převlečený za džihádistu, zatímco jeho kumpáni pálili do vzduchu z atrap samopalů, přivedla na univerzitě nějaké problémy, odpověděl na dotaz redaktorky jen v krátkosti:„Správně jste řekla, že akce byla nedělní.“

Své síly prý upíná k úplně jiným věcem. „Mohla byste se soustředit spíše na další akci, která je plánovaná na nejbližší neděli,“ vysvětlil. Bližší informace však nechtěl uvést. „To vám neřekne, na shledanou,“ řekl a položil redaktorce telefon.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!