130 let
Mezi obžalovanými je i bývalý hejtman Jiří Rozbořil.

Mezi obžalovanými je i bývalý hejtman Jiří Rozbořil. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Obviněný Rozbořil by měl odstoupit z funkce, říkají Sobotka a Chovanec

Česko
  •   11:48
PRAHA - Premiér Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec se vyjádřili k obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila. Sobotka v případě potvrzení obvinění očekává jeho odstoupení z funkce. Dodal, že ČSSD ctí presumpci neviny. Avšak dle Chovance by měl odstoupit hned a v případě očištění se vrátit.

Pokud je obviněn aktivní politik, měl by funkci opustit. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na kauzu Vidkun. V ní detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) po dvoudenním zásahu kvůli údajné korupci obvinili čtyři lidi. Mezi nimi je i sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, jako jediný je stíhán na svobodě. Na 13:00 svolal do Olomouce tiskovou konferenci.

Poté, co Rozbořil oznámil, že zatím rezignovat nehodlá, Sobotka novinářům v Bruselu svůj postoj zopakoval. „Platí můj názor, že pan hejtman Rozbořil by měl rezignovat na své veřejné funkce, měl by rezignovat eventuálně na své stranické funkce a měl by se věnovat své obhajobě,“ uvedl. „Já jsem připraven se přirozeně s panem Rozbořilem sejít, určitě si chci poslechnout jeho názor, ale nemůže to změnit můj postoj k této věci,“ dodal premiér.

Návrat v případě očištění

„V případě, že se politik očistí, může se samozřejmě do politiky vrátit. Chci však zatím požádat o obezřetnost, protože dokud není kdokoli odsouzený, platí presumpce neviny,“ uvedl dále Chovanec. Podle něj musí policie ve vyšetřování kauzy důsledně pokračovat bez ohledu na to, koho se týká.

Několik členů vedení strany ve čtvrtek ČTK řeklo, že Sobotkova výzva byla zcela jasná a Rozbořil měl rezignovat, i když je přesvědčen o své nevině. Situace podle nich poškozuje stranu o to více, že Rozbořil měl být lídrem kandidátky do krajských voleb v příštím roce.

Olomoucký hejtman chce o situaci nejprve jednat se spolustraníky. Podle jednoho ze členů grémia ČSSD by se krajský výkonný výbor měl sejít co nejdříve, ideálně již v pátek, aby se současná situace neprotahovala. Tento sociální demokrat předpokládá, že Rozbořil sám odejde, jakmile svůj pohled na věc vysvětlí spolustraníkům. Pokud by tak neučinil, počítá s tím, že Rozbořilovi krajský výkonný výbor pozastaví členství v ČSSD. Když by byl později očištěn, vrátilo by se mu. Další člen vedení sociální demokracie uvedl, že straničtí lídři by mohli Rozbořila k rezignaci přímo vyzvat.

Šlachtovi lidé obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie

Hejtman je obviněn z podplácení, podle jeho obhájce Petra Konečného s obviněním nesouhlasí a podal si proti němu stížnost. Kromě Rozbořila byl obviněn ještě náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý.

Dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Výsledek roční práce

Detektivové ÚOOZ na případu podezření ze zneužívání pravomocí úřední osoby pracovali přes rok. Během akce zjistili, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

Obvinění hejtmani

Výběr případů, kdy byli hejtmani (bývalí i ve funkci, včetně primátorů Prahy) obviněni z trestného činu (řazeni abecedně):

Tomáš Hudeček (39) a Bohuslav Svoboda (71) - Bývalí primátoři Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09), který byl funkci od června 2013 do listopadu 2014, a Bohuslav Svoboda (ODS), který byl primátorem v letech 2010-2013, byli loni v červnu obžalováni v kauze opencard. Obžaloba se týká celkem 15 lidí, radních a úředníků. Skupina čelí obžalobě kvůli dvěma smlouvám, které Praha uzavřela s firmou Haguess. Městu údajně způsobili škodu 24,9 milionu korun. Obžalovaní shodně tvrdí, že se necítí vinní a nejednali by jinak. Uzavření smluv byla podle nich jediná možnost, jinak by se musel systém opencard zastavit nebo by zkolaboval. Počátkem září soud dokončil výpovědi obviněných, termíny jednání jsou zatím nařízené do konce listopadu. Projekt opencard vznikl za éry bývalého primátora Pavla Béma.

Martin Půta (44) - Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) byl loni na podzim obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá a v září oznámil, že se chystá ve volbách do krajských zastupitelstev na podzim příštího roku obhajovat svůj post, a to i přesto, že čelí obvinění z korupce. Záležet bude ale na tom, zda mu starostové dají znovu důvěru.

David Rath (49) - Bývalý poslanec ČSSD, někdejší ministr zdravotnictví a od listopadu 2008 do května 2012 hejtman Středočeského kraje byl v květnu 2012 zadržen policií u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a další lidi. Letos 23. července krajský soud v Praze uznal Ratha vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun, a Rathovi vyměřil nepravomocně nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku. Rath se odvolal a případ bude řešit Vrchní soud v Praze.

Jiří Rozbořil (53) - Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který do funkce nastoupil v listopadu 2012, nyní figuruje v údajné olomoucké korupční kauze, ve které byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je podán návrh na vazbu. Mezi obviněnými jsou dva důstojníci policie. Dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných, kterým je Rozbořil, je stíhán pro podplácení. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě.

Jiří Šulc (57) - Bývalý hejtman Ústeckého kraje z let 2000 až 2008 Jiří Šulc stane v polovině listopadu před soudem. Státní zástupce viní někdejšího hejtmana a poslance ODS ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Kauza se týká údajně neoprávněně uzavřených konkurenčních doložek v řádu statisíců korun pro dva bývalé ředitele úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Kromě Šulce se obžaloba týká právě i Markvarta, bývalého ředitele Jiřího Červenky a současné ředitelky úřadu Jany Havlicové a také tehdejšího právníka úřadu Jana Martinovského. Kauza sahá do roku 2011, kdy kriminalisté poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze. Šulc byl v té době předsedou výboru ROP Severozápad.

Autor: ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás