130 let

Před začátkem rekonstrukce. Informační tabule u "Řeckého domova" sděluje, že dům bude rekonstruován díky příspěvkům z EU. | foto: rada-severovychod.cz

Původní zpráva

Obviněný z kauzy Rath staví hotel, třetí nejdotovanější z peněz EU

Evropa
  •   7:00aktualizováno  7:38
PRAHA - Ve městě Frýdlant na severu Čech vyrůstá čtyřhvězdičkový hotel Antonie. Jeho majitelem je Jindřich Řehák, který jako obviněný figuruje v korupční kauze Davida Ratha. Na hotel mu přispívá EU, a to jednou z nejvyšších sum, jaké dotační programy na podobný projekt v posledních letech uvolnily. Ukázal to nový internetový projekt fondyeu.eu, který mapuje podezřelé dotační projekty v Česku.

Na výstavbu luxusního welness hotelu Antonie čerpá Řehák dotaci ve výši bezmála jednaosmdesáti milionů korun. Jedná se o třetí nejvyšší částku z evropských fondů, jakou za posledních pět let podobné projekty v Česku dostaly. Sumu navýšil ještě příspěvek z veřejných rozpočtů ve výši 15 milionů.

Původně měl hotel vyrůst kolem neosecesní stavby zvané Řecký domov ze začátku 20. století. Řehák ji od města Frýdlant odkoupil spolu se sousedním zahradnictvím za pět milionů korun. "Oproti původnímu záměru radnice získal areál o zhruba 100 tisíc korun levněji," podotkl Michal Voda z projektu fondyeu.eu. Dalších 3,5 milionu dal Řehák za odkup sousedních pozemků od Libereckého kraje.

K TÉMATU:

Plán na rekonstrukci staré budovy se však brzy po začátku prací sesypal. Stavitelé tvrdí, že pozdě odhalili nestabilní podloží, a historický dům strhli.

O dotaci ale Řehák nepřišel. Regionální rada ROP Severovýchod mu totiž schválila upravený plán výstavby a mohl tak loni v březnu zahájit nové výběrové řízení. Tento úkol svěřil externí firmě ML Compet, o které vyšlo jen o pár týdnů později najevo, že figuruje v korupční síti Středočeského kraje z doby exhejtmana Davida Ratha.

Jak Řehák (ne)přispěl na kampaň

Vazby Jindřicha Řeháka nevedou jen k bývalé středočeské ČSSD. Slavnostního otevření první etapy výstavby hotelu Antonie se v červnu zúčastnil 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Řehák mu o pár měsíců později poslal příspěvek 200 tisíc korun na jeho prezidentskou kampaň. Poté co média na dar od muže stíhaného v kauze Rath upozornila, Sobotka částku vrátil s tím, že přišla bez jeho vědomí

Řehák tvrdí, že když firmu vybíral, považoval ji za nejlepší. "Bylo to racionální rozhodnutí zadat veřejnou zakázku prostřednictvím ML Compet, protože navenek vystupovala velice profesionálně a s velmi dobrými výsledky," uvedl Řehák.

Policejní vyšetřování však ukazuje, že firma ML Compet sehrála klíčovou roli při pořádání výběrových řízení ve Středočeském kraji. Rathovi a spol. pomohla například v údajně předražené zakázce na opravu zámku v Buštěhradu.

Sám Řehák čelí v kauze kolem bývalého hejtmana obvinění. Rathovu spolupracovníkovi Petru Kottovi předal podle detektivů úplatek 12 milionů za dodávky zdravotnické techniky do středočeských nemocnic (VÍCE ZDE). Odmítá však, že by věděl o praktikách firmy ML Compet. Naopak mu prý podle řady parametrů vycházela jako nejspolehlivější.

O roli Jindřicha Řeháka v kauze Rath se mluvilo v policejních odposleších:

Ve výběrovém řízení, které organizoval ML Compet, zvítězila firma CGM Czech. Autoři projektu fondyeu.eu upozorňují, že i zde existuje zvláštní provázanost. Tuto firmu totiž dříve ovládal stejný muž jako ML Compet - bývalý Rathův poradce a investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina.

Autoři: rak, spa
  • Vybrali jsme pro Vás