Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

Kauza ŘSD: Za úniky stíhá inspekce exšéfa vyšetřování. Mstí se mi Bradáčová, tvrdí

Česko

  7:00aktualizováno  11:45
PRAHA - Server Lidovky.cz zjistil, že za vynášení informací ze spisu v kauze Ředitelství silnic a dálnic je obviněný Rostislav Kotrč. Ten vyšetřování korupce kolem dálničních odpočívadel vedl od června 2012. Policista považuje stíhání za účelové. Generální inspekce bezpečnostních sborů to vidí jinak - Kotrče v minulých dnech začala stíhat za zneužití pravomocí, měl podle inspektorů vynést informace o identitě utajovaných svědků.

Šéf Ředitelství silic a dálnic Alfred Brunclík foto: ČTK

Vyšetřovatel Kotrč nyní při své obhajobě zaútočil na šéfku Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou, která podala podnět inspekci. "Je to její pomsta a zastření procesního pochybení Vrchního státního zastupitelství v Praze a vedení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality," řekl Kotrč v rozhovoru pro server Lidovky.cz. "Bradáčová je kamarádka mého nadřízeného, plukovníka Leopolda Černého, který byl od začátku vedoucím vyšetřovacího týmu a pochybení by šla za ním s operativou, kde má přátele," přidal kriminalista. 

Bradáčovou navíc upozornil, že je v případu osobně angažovaná a mělo by ji vést Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. "Jeden z podezřelých je její známý a bývalý právník, takže není objektivní, aby to dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pak se to celé spustilo. Můj trestný čin dozoruje opět VSZ Praha, takže to je čistá účelovka," míní Kotrč. 

Žádné důkazy však ke svým tvrzením nedoložil. Podle informací serveru Lidovky.cz nadto nejde o podezřelého, ale oznamovatele jednoho z trestných činů a s Bradáčovou se zná z vysokoškolských studií.     

Jak už Česká televize informovala, případem se začala inspekce zabývat kvůli tomu, že někdo z vyšetřovacího týmu vynesl informace o identitě utajených svědků, které se dostali do rukou obhájci jednoho z obviněných. 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechtěl jsem krýt chyby

Na Kotrče přitom mířily výtky žalobců už dřív. Pro liknavost či chybám. Kotrč to ovšem interpretuje odlišně. Tvrdí, že odmítl přikrýt chyby předchozích vyšetřovatelů a Bradáčové podřízené, dozorující státní zástupkyně Jany Jahodové. "Mám rád, když se věci dělají čistě. Tady ve spise třeba u výslechu konaného jako neopakovatelný a neodkladný úkon chyběl soudce a dokonce po mně chtěli, abych to antedatoval a dohodl se se státní zástupkyní, což jsem neudělal," uvádí.

K některým údajům, z jejichž vynesení je obviněn, Kotrč podle svého tvrzení ani neměl přístup. "Viní mě z prozrazení informací v režimu vyhrazené. Ale jako vyšetřovatel jsem k tomu neměl přístup, nebyl jsem s tím seznámen. Spis ležel v sejfu na Senovážném náměstí, ale já měl kancelář Na Perštýně. Nikde nejsem ani podepsán, že bych převzal takovou informaci," brání se.

Bradáčová považuje slova Kotrče za způsob obrany. "Poté, co jsem se dozvěděla, že od policie unikla cíleně utajovaná informace, jsem se rozhodla podat trestní oznámení na GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů, pozn. red.). Oznámení bylo obecné a GIBS na základě vlastního šetření podal trestní oznámení na osobu, která únik způsobila. Obviněný policista založil svou obhajobu na podávání trestního oznámení na mě, další státní zástupce, své nadřízené a kolegy. Hodnotím to jako způsob jeho obhajoby. O důvodu stíhání ale vždy rozhodují důkazy," napsala serveru Lidovky.cz.

Opili klíčovou svědkyni

Vyšetřování korupce kolem pronájmu dálničních odpočívadel provází řada pochybení, největším je prozrazení jména klíčové svědkyně. Navíc se objevilo podezření, že byla při výslechu opilá, o čem se dozvěděla obhajoba.

"Setkali jsme se s ní a ona nám popsala průběh onoho výslechu a to už jsme považovali za důležité. Kolega o tom napsal úřední záznam, který nebyl určen obhájcům. Jenže došlo k souhře dvou věcí: malovali nám kancelář a kolega přeskládával spis, takže jsem jeho úřední záznam vložil do šanonu výslechů. Pan doktor Szewczyk, stejně jako ostatní obhájci, požádal o nahlížení do spisového materiálu, aby měl podklady na stížnost proti zahájení trestního stíhání. A protože si fotil výslechy, nafotil si i úřední záznam na konci. Nedošlo k prozrazení a předání informace, on pouze nahlížel do spisového materiálu, o čemž existuje záznam," vysvětluje Kotrč angažmá Halova advokáta.

Lenka Bradáčová

Server Lidovky.cz v květnu informoval, že případ leží na stole již třetího vyšetřovatele. Státní zástupkyně Jahodová ho kvůli podjatosti předala expozituře v Českých Budějovicích, navíc kvůli ukončení stáže s jeho dozorováním končí i ona.

Případ se týká pronájmů několika dálničních odpočívadel na dálnicích D5 a D47. Manažeři ŘSD, například bývalý šéf firmy Alfréd Brunclík a Petr Laušman nebo výkonný ředitel firmy Michal Hala, je za úplatek přenechali soukromé společnosti Monstera International, která je pak s tučným ziskem pronajala provozovatelům čerpacích stanic. Škoda jde podle kriminalistů do stamilionů, kromě manažerů jsou stíháni další dva lidé.

Autoři: ,