Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obviňovat druhé je starý řecký zvyk

Česko

Drakonické škrty, které začala provádět socialistická vláda, mají podporu většiny Řeků, říká Ilios Yannakakis (79), francouzský politolog řeckého původu, který v letech 1948 až 1968 žil jako emigrant v Československu.

* LN Změní současná krize a úsporné škrty něco v řecké mentalitě?

Myslím, že o žádné „řecké mentalitě“, která podle západního tisku spočívá v neplacení daní nebo rozsáhlé korupci, se nedá mluvit. Pro pochopení současné situace Řecka je nutné vyzdvihnout několik bodů: Řecko je stát, který se ve svých nynějších hranicích formoval velmi pozdě, až ve dvacátých letech minulého století. Vliv státu, veřejného sektoru a byrokracie na hospodářství byl vždy vysoký. Zvlášť tvrdá německá okupace a následující občanská válka ve čtyřicátých letech celou zemi zbídačily. Během studené války mělo Řecko velký strategický význam, z něhož plynula americká pomoc, přijetí země do NATO i zájem Evropy jednotného trhu. Po pádu plukovnické junty pak následovalo přijetí Řecka do Evropského hospodářského společenství, které vedlo k spektakulárnímu rozvoji země.

* LN Navzdory tomu se ale Řecko katastrofálně zadlužilo.

Ano. Řecké vlády, zejména ty levicové, poskytly neuvěřitelné sociální výhody středním a nižším třídám. Řekové žili nad poměry. Zvláště zvýhodněni pak byli státní úředníci a zaměstnanci veřejného sektoru. Aby stát zajistil takovou úroveň sociálních dávek, musel si půjčovat. Žádná vláda neměla dost odvahy k přijetí nepopulárních opatření. Krize tuto falešnou rovnováhu svrhla.

* LN Vznikl tím zásadní sociální konflikt, který se změní v nepokoje?

Určitě ne. Drakonická opatření, která přijala nová socialistická vláda, podporuje většina Řeků. Největších manifestací se účastnilo jen několik tisíc lidí. Protesty jsou organizovány komunistickou stranou a skupinkami extrémní levice, které se snaží využít situace k posílení svých pozic. Populace si je vědoma těžkých obětí, které ji čekají.

* LN Proč Řekové obviňují ze svých potíží všechny okolo?

Jde o starý a nevykořenitelný řecký zvyk. Tím, že stigmatizujeme ty druhé – Američany, Vatikán, imperialisty, kapitalisty – jako „zlé“, zbudou na nás všechny ctnosti. Kdo nechce hledat skutečné příčiny, uchyluje se k této intelektuálně pohodlné strategii.

* LN Jakou roli hraje v řecké krizi Francie? Je známo, že francouzské banky mají nakoupeno značné množství řeckých dluhopisů, na druhé straně Francie prodává Řecku drahou vojenskou techniku. Jaké je pozadí těchto obchodů?

Nákup dluhopisů umožňuje udržet řeckou „kupní sílu“, pokud jde o nákupy francouzské výzbroje. Není třeba hledat něco v pozadí. Francie potřebuje za každou cenu prodávat svou vojenskou produkci, aby se vyhnula nezaměstnanosti a udržela si své místo mezi velkými světovými exportéry zbraní.

* LN Jaký dopad bude mít řecká krize na evropský projekt?

Jde o silný signál evropským zemím, že musí nezbytně snížit úroveň zadlužení a drasticky redukovat státní výdaje. Na principech kompromisu a solidarity, na nichž je Evropa založena, však krize nic nemění. Evropská unie nikdy nechtěla nechat Řecko padnout, jak tvrdili někteří komentátoři.

Autor: