12. května 2012 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dům je v pořádku, ujišťovali. Jenže ve zdech praská

Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé. | foto: ČTK

PRAHA Kvůli pokračujícím problémům se statikou došla obyvatelům holešovického bytového komplexu trpělivost. Společenství vlastníků se rozhodlo kritickou situaci řešit ve spolupráci se stavebním úřadem, protože ujištění společnosti Metrostav a Prague Marina je nepřesvědčilo.

Důvodem je dnešní evakuace kvůli podezřelému praskání ve zdech. Stavební společnost přitom vydala posudek, podle kterého jsou byty v pořádku.

„V dokumentech, které máme od statika Prague Mariny k dispozici, stojí, že objekt je bez omezení naprosto způsobilý k užívání. Nic o praskání ve zdech,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která společenství zastupuje.

Bytový dům Prague Marina zkontroloval statik.
Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé.

Bytový dům Prague Marina zkontroloval v sobotu statik.

„Když dostanete takové ujištění, a pak se ozývají rány, tak jsou lidé samozřejmě znepokojeni a znejistí je to,“ dodává Novotný.

Jednostránkový text, podle kterého už stavbě nic nehrozí a lidé se mohou klidně nastěhovat zpět, vypracovala firma Recoc, která se podílela na stavební dokumentaci k holešovickému projektu a dlouhodobě spolupracuje se zhotovitelem celé stavby - společností Metrostav.

PROHLÁŠENÍ STATIKA SI PROHLÉDNĚTĚ ZDE:

Prohlášení statika ohledně stavu budovy Prague Marina

Prohlášení statika ohledně stavu budovy Prague Marina

Sobotní evakuace byla sice odvolána, vlastníci bytů se ale stejně sešli se zástupci stavebního úřadu, zasahujícími hasiči a statikem.

„Kdyby Prague Marina postupovala tak, jak měla, nesnažila se překotně věc vyřešit a dala čas na pořízení dokumentů, aby statik měl dostatek prostoru se vyjádřit, tak k tomuto vůbec nemuselo dojít,“ míní Novotný.

Lidé opět opustili byty

Sobotní evakuaci vyvolaly nepříjemné zvuky ve zdech. „Rány se objevují celý týden, ale jen zhruba jednou až dvakrát za den. Teď je to čtyřikrát do hodiny. Na základě této informace rozhodl velitel hasičů o evakuaci,“ vysvětlil Novotný.

Přivolaný statik ale konstatoval, že žádné nebezpečí nehrozí a lidé se po poledni začali opět do svých bytů vracet.

ČTĚTE TAKÉ:

Nájemníci pětipatrového domu zažili evakuaci už na konci dubna kvůli podezření, že dům má poškozenou statiku. Majitelé bytů nebyli s řešením havárie spokojení a váhali, zda se do nich mají vrátit.

Podle Novotného měla Prague Marina nájemníky lépe připravit na to, že nějaké zvuky se ozývat mohou. „Byli by na to připraveni a nevyděsilo by je to.“

Dům podpírají vzpěry

V části bytového domu se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, hasiči proto z domu vystěhovali zhruba 30 lidí.

Přesné příčiny potíží v luxusním bytovém komplexu zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jednou z příčin teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

ČTĚTE TAKÉ:

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení.

Teprve na základě výsledků znaleckého posudku bude určen další postup. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už podle Metrostavu své domovy opouštět nebudou.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána.

Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.

Developer Prague Marina a. s. patří do skupiny Lighthouse Group, která je investorem řady projektů. Stojí například za stavbou administrativní budovy Lighthouse.

Akcionáři jsou německá Deutsche Bank a developeři Global Trade Centre a Scorpio Real Estate.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!