Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obyvatelé Trpoměch mohli „trpět na měchy“

Česko

Česko je plné místních jmen, která jsou na první pohled podivná a nerozluštitelná: Pihel, Ublo, Hylváty, Drštěkryje, Poděbaby, Felbabka... Díky jazykovědnému oboru onomastika, který zkoumá vlastní jména, můžeme záhadným názvům přijít na kloub. Jak vznikl název obce Trpoměchy? Starousedlíci mají teorií hned několik. Spekulují o tom, že za třicetileté války, když měli místní lidé nedostatek, vyráběli tu kováři měchy z houžví. Byly to prý trpké měchy... Další úvaha naznačuje, že zdejší obyvatelé „trpěli na měchy“ - tedy na močové měchýře, protože v obci hodně fouká a lze snadno nastydnout. Jazykovědci připouštějí, že původ jména není dodnes úplně jasný. Uvažuje se o tom, že může jít o narážku na to, že místní lidé, „trpiměši“, si spíše potrpěli na měchy - rádi si v nich něco odnášeli. A ne jen v malých měšcích, ale rovnou v měších jako pytlích. Pak je ale otázka, co by odnášeli. Mohlo jít kupříkladu o něco kradeného.

Jazykověda upozorňuje, že název Trpoměchy je složenina v množném čísle, což bývá typické pro obyvatelská jména přezdívková. Je to do jisté míry urážlivé, posměšné, hanlivé jméno. Obyvatelé sami by si ho zřejmě nevybrali. Spíše je to jméno vymyšlené sousedy.

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...