Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obyvatelé v několika obcích si zvolili nové zastupitele. V jedné z nich přišlo 81 procent voličů

Členové volební komise ve volební místnosti v obci Neprobylice na Kladensku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové volební komise ve volební místnosti v obci Neprobylice na Kladensku,... | foto: ČTK

PRAHA Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé obcí Dobšice a Kněžičky na Nymbursku, Kozomína na Mělnicku, Neprobylic a Plchova na Kladensku, Schořova na Kutnohorsku a Stašova na Berounsku.

Téměř ve všech případech uspěli ve volbách nezávislí kandidáti, vyplývá z informací na webu volby.cz.

V obcích se volby opakovaly kvůli tomu, že část zastupitelů složila svůj mandát, a zastupitelstvo tak nemělo potřebný počet členů. V místech, kde se podařilo sestavit jen jednu kandidátku, byla nižší volební účast než tam, kde lidé vybírali z více kandidátek.

Obyvatelé Kozomína na Mělnicku nejčastěji vhazovali do urny hlas pro Sdružení nezávislých kandidátů dřívějšího starosty Petra Koukolíčka. V sedmičlenném zastupitelstvo získalo čtyři křesla, po jednom mandátu pak Starostové a nezávislí, Hlasy Kozomína a Nezávislí kandidáti pro Kozomín. Volit přišlo přes 75 procent voličů.

K urnám v Dobšicích na Nymbursku přišlo 77 procent voličů, nejčastěji hlasovali pro hnutí Hasiči pro Dobšice, které obdrželo přes 57 procent hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Dva mandáty mají Nezávislí občané Dobšic a jeden mandát ODS.

V Plchově na Kladensku přišlo volit přes 81 procent voličů. Lidé zde měli na výběr ze tří kandidátek, nejvíce hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu získalo sdružení Společně pro Plchov. Tři mandáty má Plchov pro všechny. Samostatný kandidát Tomáš Steinberg mandát nezískal.

V Neprobylicích na Kladensku činila volební účast 45 procent, obyvatelé zde mohli podpořit ve volbách lidi pouze z jedné kandidátky, sdružení Neprobylice pro všechny, které tak bude mít v pětičlenném zastupitelstvu všechny křesla. Podobná situace byla i v Kněžičkách na Nymbursku, kde do sedmičlenného zastupitelstva usednou zástupci jediného kandidujícího hnutí Za lepší Kněžičky. Volební účast zde dosáhla mírně přes 32 procent.

Pět samostatných kandidátů se ucházelo o křeslo zastupitele ve Schořově na Kutnohorsku. Zastupitelstvo budou tvořit Petra Vánišová, Josef Vavřina, Hana Grünfeldová, Václav Radil a Michaela Uřídilová, volit přišlo zhruba 27 procent voličů.

Mezi dvěma kandidátkami vybírali obyvatelé ve Stašově na Berounsku. Téměř dvě třetiny hlasů obdrželo hnutí Stašov 2020 a získalo v sedmičlenném zastupitelstvu pět mandátů, dvě křesla má Změna pro Stašov. Volební účast dosáhla 57 procent.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!