11. dubna 2011 17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obyvatelka Chropyně: Tak strašný požár jsem nezažila

Hasiči bojují s ohněm už desítky hodin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči bojují s ohněm už desítky hodin | foto: ČTK

CHROPYNĚ Takhle si stovky obyvatel Chropyně na Kroměřížsku volný víkend rozhodně nepředstavovaly. Od pátku až do včerejšího večera museli opustit své domy lidé žijící vedle továrny na zpracování plastů. Tu totiž v pátek zachvátil mohutný požár, který se ani po třech dnech nepřetržitého hašení nepodařilo úplně zlikvidovat.

Desítky hasičů hasily oheň ze všech stran. Teprve včera po poledni se jim díky těžké technice podařilo proniknout k ohnisku požáru a alespoň ho dostat pod kontrolu. "Jde určitě o nejzávažnější požár v historii regionu, na místě se už vystřídali muži asi ze šedesáti jednotek," uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. "Tak strašný požár jsem nikdy neviděla, a to jsem zažila válku," řekla pětaosmdesátiletá Vilma Tůmová z Chropyně. Včera navečer v kroměřížském klášteře sester Navštívení Panny Marie napjatě čekala, zda se bude moci vrátit domů.

Z továrny zbyly jen trosky

K tématu

Mezi sutinami pracuje od páteční noci na padesát hasičů v dvanáctihodinových směnách. "Ve stejné intenzitě pokračujeme minimálně do pondělního rána. Nemůžeme si dovolit, když se lidé vrátili domů, aby se oheň někde zase rozhořel," prohlásil včera večer mluvčí hasičů Mitáček.

Psali jsme:


Zažila jsem i válku, ale tak strašný požár ne
"Tak strašný požár jsem neviděla, a to jsem zažila i válku," tvrdí pětaosmdesátiletá Vilma Tůmová z Chropyně. Včera navečer v kroměřížském klášteře sester Navštívení Panny Marie napjatě očekávala, zda se bude moci vrátit domů, odkud byla i s dalšími zhruba dvěma stovkami lidí evakuována kvůli požáru v chropyňském podniku na zpracování plastu.

Vilma Tůmová z Chropyně

Jeho budovu zasáhly plameny v pátek kolem jedné hodiny ráno. K jejich ohnisku se hasičům podařilo dostat až po třídenním usilovném boji včera po poledni za pomoci těžké techniky. Mezitím v budovách znovu a znovu vybuchovaly žhavé plyny a plameny neustupovaly ani o píď, jako by plály přímo z pekelného chřtánu.
"Naštěstí ty jedy vítr nehnal do středu města, mohlo to být mnohem horší," shodovali se včera Chropyňští shromáždění na parkovišti před bočním vjezdem do areálu při sledování nejničivějšího moravského požáru posledních let.

"V pátek plameny sahaly až do poloviny toho továrního komína," ukazuje Milan Janoušek. Popelem lehly nejstarší budovy původního cukrovaru, které nyní využívala firma Remiva. "Její majitel se už e-mailem omluvil obyvatelům města a ocenil práci hasičů," podotýká místostarostka Věra Sigmundová.

Psali jsme:

Cestu klestily bagry
Z haly Remivy zůstaly trčet mezi ohořelým zdivem jen obrovské kovové nosníky. Cestu sutinami hasičům včera umožňovaly velké bagry a další mohutné stroje záchranářů z Hlučína, povolaných k zásahu. "Jejich pomoc byla nenahraditelná, protože bez těžké techniky bychom se nedostali k hlavnímu ohnisku. To bychom tam mohli tu vodu stříkat ještě týden, a nemělo by to efekt," vysvětluje mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Po třech dnech se hasičům podařilo požár továrny uhasit

Až mohutné drapáky odstranily zborcené zdi a stropy a odkryly všechna spodní patra hořících objektů. Na ně pak hasiči namířili silné proudy vody ze země i ze vzduchu. V rychlejším vyklízení místa bránily i těžké stroje na zpracování plastových odpadů.
"Říkalo se, že tam jsou s dodržováním bezpečnostních předpisů na štíru. Recyklovaly se tam použité plasty pro další využití a ty baráky byly prý narvané tím odpadem na zpracování," poznamenal jeden z přihlížejících mužů, který pracuje v jiné společnosti sídlící ve stejném areálu.

Tam se práce skoro nezastavila. "Až na nějaké potíže s dopravou nebyly žádné větší potíže a zatím jsme nedostali ani žádné pokyny, že bychom v pondělí neměli jít do práce," potvrdil i Lubomír Bíbr, který pracuje ve Fatře, sídlící ve stejném areálu jako Remiva.

Požár chropyňské továrny na plasty

* Pátek kolem 1.00: V továrně na zpracování plastů v Chropyni vznikl oheň. Rychle se šíří, zabírá desítky metrů čtverečních, plameny měří až dvacet metrů.

* Pátek 8.00: Na místě zasahují desítky hasičů, na rychle se šířící oheň přivolali i vrtulník, který shodil stovky dávek vody. Policie uzavřela příjezdy do města, radnice lidem z okolí požáru nabídla dobrovolnou evakuaci, město dusí mraky kouře viditelné až desítky kilometrů daleko.

* Pátek 9.00: Vodohospodáři oznámili, že čistička nemusí zvládat chemikálie používané na posílení hasicího účinku, hrozí ekologická havárie. Hasiči se proto snaží omezit užívání pěnidla.

* Pátek 13.00: Povinná evakuace tří ulic nejvíce ohrožených látkami z požáru. I tak lidé v okolí používají respirátory a masky. Hygienici neprokázali škodlivé látky v ovzduší, další problémové složky, například dioxiny, však prokáže až laboratorní rozbor.

* Pátek 18.00: Požár se podařilo alespoň lokalizovat, zabránit jeho rozsáhlejšímu šíření. V areálu působí na čtyřicet firem, kromě společnosti Remiva, kde oheň vznikl, například i Fatra Napajedla.

* Sobota 3.00 a 8.00: Exploze zplodin požár znovu rozšířily. Při hašení se už zranili dva hasiči.

* Sobota 16.00: Hasiči hlásí, že se podařilo zlikvidovat požár na dvou třetinách zasažené plochy.

* Neděle 14.00: Hasiči s těžkou technikou prorazili zdi kryjící ohnisko požáru. Na místě už jsou hasiči ze čtvrtého kraje, včetně záchranářů z Hlučína.

* Neděle 17.00: I když zásah pokračuje, evakuace je odvolána, uvolňují se i příjezdové cesty do Chropyně. Areál však stále hoří.

Udržet mnohé z obyvatel evakuované části mimo domov bylo přes víkend stále těžší. Snažili se proplížit zahrádkami nebo zadem kolem rybníka. Nedbali ani varování místního rozhlasu, který informoval o likvidaci požáru i o nebezpečí překročených limitů škodlivých látek v ovzduší. "Pouštěli jsme je jen v nejnutnějších případech, když si šli pro léky nebo poklidit domácí zvířata," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Oficiálně se navracet domů mohli evakuovaní lidé až včera večer. Koncentrace škodlivin v ovzduší poklesla natolik, že přestala znamenat i teoretické zdravotní riziko. Dohašovací práce potrvají ale ještě nejméně několik dalších dnů, bude třeba zjistit příčinu požáru i to, zda v troskách někdo nezůstal.

Hygienici by měli ověřit také další následky. Podle varování ekologů je totiž možné, že kvůli dioxinům, které se při hoření plastů uvolňují, nebude možné například konzumovat úrodu či maso zvířat z okolních zahrádek a chovů.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!