13. listopadu 2017 10:37, aktualizováno  12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobkyně chce pro Nečesaného 13 let. Je podle ní jediným možným pachatelem

Lukáš Nečesaný u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Nečesaný u soudu | foto: MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ Státní zástupkyně v pondělí u soudu navrhla pro Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice 13 let vězení. Obhajoba v opakovaném procesu trvá na jeho nevině. Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Krajský soud v Hradci Králové po závěrečných řečech hlavní líčení odročil na 20. listopadu na 10:00, kdy hodlá vynést rozsudek.

„Jediným možným pachatelem je obžalovaný ... Motivem obžalovaného byl finanční prospěch, i když se to bude jevit, že neměl důvod. Do Hořic byl umístěn rodinou z kázeňských důvodů, byla mu přidělována malá finanční částka,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Nečesaný podle ní splácel dluhy a byl ve finanční tísni. „Navrhuji obžalovaného uznat na vinu z vraždy ukončené ve stádiu pokusu, kdy jednal v úmyslu přímém. Pokud se jedná o trest, navrhuji uložit trest v trvání 13 let nepodmíněně a se zařazením do věznice s ostrahou,“ dodala.

Advokát má důkazy o nevině

Mluvila také o tom, že kauza zaznamenala bezprecedentní medializaci a řekla, že vyšetřování GIBS nepotvrdilo obvinění policistů z údajné manipulace s důkazy a komplotu proti obžalovanému. Podle ní by měl obžalovaný zaplatit 79 000 korun jako náhradu škody poškozené kadeřnici a přes 230 000 korun jako náhradu zdravotní pojišťovně.

Kauza Nečesaný. Roli u soudu hraje i záhadná kupička vlasů

Advokát Oldřich Chudoba naopak prohlásil, že mnohé důkazy dokazují Nečesaného nevinu. Advokáti navrhli svého klienta v plném rozsahu obžaloby zprostit. „Nebyl prokázán žádný motiv k získání finančních prostředků. Nebyl to on, kdo se dopustil brutálního útoku. Existuje řada důkazů, které vylučují pana Nečesaného jako pachatele útoku. I po doplnění dokazování nemám důvod na předchozích závěrech cokoli měnit. Navrhuji, aby byl v celém rozsahu obžaloby zproštěn,“ uvedl Chudoba.

Samotný Lukáš Nečesaný mluvil asi pět minut. „Jsem nevinný, přísahám. Skutečným pachatelem nejsem. Chtěl bych tímto i poděkovat rodině, známým, přátelům, kteří bojovali za očištění mého jména,“ řekl Nečesaný.

Svědkyně zpochybnila výpověď bývalé milenky vyšetřovatele

Jednání  začalo výslechem svědkyně Kateřiny U., která zpochybnila výpověď bývalé milenky hlavního vyšetřovatele Milana Jušty Jany T. Ta prý čekala, že za výpověď ve prospěch Nečesaného dostane peníze. „Chlubila se, že je do toho (do kauzy Nečesaný) zainteresovaná, myslela si, že za výpověď ve prospěch pana Nečesaného dostane peníze od Nečesaných,“ uvedla svědkyně.

Jana T. minulý týden soudu řekla, že se jí Jušta svěřil, že je Nečesaný nevinný a policie manipulovala s důkazy v jeho neprospěch. Soud vyslechl i Juštu, který poměr s Janou T. potvrdil, ale její výpověď odmítl jako zmanipulovanou. Tvrdil, že rodina obžalovaného jí zaplatila, aby vypovídala tak, jak vypovídá.

Lukáš Nečesaný čelí obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku...
Lukáš Nečesaný je obviněný z pokusu o vraždu.

„Zeptala jsem se jí (Jany T.), jestli je to pravda s tím manipulováním stop. Nevím, o co přesně šlo, asi o nějaké pachové stopy. Měl s nimi manipulovat pan Jušta v neprospěch pana Nečesaného. Netuším, proč to měl dělat. Vyplynulo to z toho, co říkala. Z toho, co mi řekla, jsem měla pocit, že si to vymyslela,“ uvedla Kateřina U. Odmítla, že by ji někdo k pondělní výpovědi navedl.

Obžalovaný kroutil hlavou

Finále ostře sledované kauzy se nese bez emocí. Když státní zástupkyně přednášela závěrečnou řeč, obžalovaný občas kroutil hlavou a ironicky se usmíval. Líčení sleduje jeho rodina a několik jeho známých. V jednací síni jsou i zástupci médií Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz