Obžalobě čelí bývalá ředitelka pražské Fakultní nemocnice Bulovka Andrea Vrbovská, někdejší náměstkyně ministerstva vnitra Monika Pálková, šéf katedry trestního práva na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni František Vavera a někdejší vedoucí Ústavu letecké dopravy na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) Stanislav Szabo.
Státní zástupce Zdeněk Matula v obžalobě tvrdí, že Szabo požádal v roce 2016 svou blízkou přítelkyni Vrbovskou, aby využila svých kontaktů na ministerstvu vnitra a zajistila pro něj veřejnou zakázku týkající se výzkumu v letecké dopravě, na níž by se mohl podílet jako člen výzkumného týmu. Vrbovská pak podle žalobce požádala o pomoc Pálkovou a Vaveru.
Projekt s názvem Simulace zásahu u leteckých nehod připravil už dříve odsouzený Vladimír Němec. Vavera projekt podle obžaloby předložil k podpisu řediteli hasičského záchranného sboru a Pálková údajně zajistila schválení na ministerstvu.
Státní zástupce tvrdí, že do zadávací dokumentace včlenila skupina odborné požadavky psané „na míru“ pracovníkům univerzit v Pardubicích, Plzni a v Košicích. Za organizaci věci zaplatil Němec podle verdiktu Vrbovské 300 000 korun.
Vrbovská i Pálková ve čtvrtek před soudem odmítly vypovídat. Szabo soudu řekl, že stíhání považuje za účelové, odmítl, že by Vrbovskou žádal o zajištění zakázky. Popřel také, že by se jakkoli zapojil do přípravy zakázky nebo jejích podmínek, nic takového se podle něj ani neprokázalo. Další stíhaní, kteří už dříve se státním zástupcem uzavřeli dohodu, podle něj vypovídali tak, aby si vyjednali nižší trest.
Podotkl také, že do zadání řešeného projektu byl vedoucím řešitelem nebo spoluřešitelem dalších 13 významných projektů a nebyl proto důvod, aby potřeboval kvůli své kariéře další.
Vavera řekl, že hasiči klasicky zadali „výzkumnou potřebu“, obdobný projekt podle něj potřebovali. Upozornil, že v Čechách jsou desítky letišť a šest mezinárodních letišť, na nichž k nehodám dochází. Odmítl, že by cokoli ohledně zakázky vyjednal, nebo u vedení hasičů zajistil. Potřebu podle svých slov konzultoval s vedením sboru. Nevznikla podle něj také žádná škoda. K trestnímu řízení se s nárokem na náhradu škody nikdo nepřipojil.
Němec se k činu už dříve přiznal, se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu, ve které přijal peněžitý trest tři miliony korun. Dohodu letos v květnu schválil soud. K aktuálnímu řízení se nepřipojil nikdo, kdo by žádal náhradu škody.