28. listopadu 2016 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžaloba žádá pro Šafránka až 20 let vězení za vraždu bývalé přítelkyně

Radúz Šafránek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radúz Šafránek u soudu. | foto: Marie Stránská, MAFRA

BRNO Za vraždu studentky v brněnském arboretu navrhuje státní zástupkyně obžalovanému Radúzovi Šafránkovi 18 až 20 let vězení. Obhájkyně žádá zproštění viny pro nedostatek důkazů. V pondělí zazněly u Krajského soudu v Brně závěrečné návrhy. Rozsudek soud vynese v úterý ve 13:00.

Šafránek loni 8. března podle obžaloby zasadil své bývalé přítelkyni 25 bodně řezných ran a tím ji připravil o život. Bezprostřední příčinou smrti byly dvě rány, které poškodily mozek. Rány podle státního zastupitelství svědčí o agresivitě útoku i tomu, že se dívka bránila. Šafránka policie zadržela den po činu. Podle Šafránkovy obhájkyně nemá soud dostatečné množství důkazů. Pachová stopa podle ní musí být brána pouze jako nepřímý důkaz. Motiv obžalovaného podle ní nelze jasně dovodit, v době psychologických posudků byl obžalovaný pod vlivem antidepresiv, tudíž jeho psychologický profil je zkreslený.

„Vadou řízení je, že se orgány činné v trestním řízení celou dobu držely pouze jedné verze a od začátku počítaly s tím, že pachatelem je můj klient,“ uvedla obhájkyně Ilona Pokorná. Šafránek u soudu řekl, že poškozenou měl rád, ale z ukončení vztahu se vzpamatoval a dokonce navázal vztah nový.

Podle státní zástupkyně z facebookových konverzací a z informací od rodiny vyplývá, že Šafránek se poškozenou snažil kontaktovat a jejich vztah napravit. Šafránek ale tvrdí, že kontakt přišel od poškozené.

Radúz Šafránek (druhý zprava) u soudu.

Radúz Šafránek (druhý zprava) u soudu.

Podle znaleckých posudků obžalovaný trpí narcistickou poruchou osobnosti a vykazoval sklony k sebepoškozování a myšlenky na sebevraždu.

Nůž, kterým byla poškozená zavražděna, ani její kabelka s osobními věcmi se nenašly. Podle záznamu z kamery zachycující lávku v arboretu nejdříve přišel krátce po 15:30 muž v černé bundě a v modrých džínech, o chvíli později dva zahraniční studenti následovaní ženou, která se stala obětí vraždy.

Studenti při následné policejní rekongnici Šafránka nedokázali jednoznačně určit. Na záběrech z kamery ho ale poznali známí a kamarádi. Obhajoba ale spolehlivost jejich výpovědí zpochybňuje. Podle záznamu natočeného krátce po 16:00 v nedaleké Bieblově ulici je opět zachycený muž v černé bundě odcházející z arboreta pryč.

V této ulici policisté později nalezli kabát oběti. Záběry z akvaparku v Kohoutovicích kolem 20:00 pak ukazují stejného muže kupujícího si vstupenku a téhož člověka vycházejícího v jiném oblečení se dvěma igelitovými taškami.

ČTK