Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obžalovaní v kauze Nagyová: Z odposlechů je jasné, že nikdo nic tajného nevyzradil

Česko

  12:19aktualizováno  13:14
PRAHA - Z odposlechů v kauze vyzrazení zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) je podle obžalovaných Davida Michala a Tomáše Jindry zřejmé, že žádné tajné informace předány nebyly. Řekli to dnes u pražského městského soudu, který se případem zabývá. Obžalobě kromě dvou advokátů čelí někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) a lobbista Ivo Rittig.

Petr Nečas a Jana Nečasová. foto:  František Vlček, MAFRA

„V odposleších nejsou žádné utajované skutečnosti, které by někdo vyzrazoval. Za to mluví to, že byly přehrávány veřejně,“ řekl novinářům po skončení jednání Michal. „Včera (v úterý) jsme četli ty listiny, které utajované informace obsahují, a víme, že ten obsah je úplně jiný než obsah té diskuse,“ dodal obžalovaný advokát.

Odposlechy z pražského hotelu Ventana jsou stěžejní částí obžaloby, podle níž Rittig s Jindrou poslali právníka Michala v březnu 2012 na schůzku, kde mu Nečasová vyzradila obsah utajované informace ze zprávy civilní kontrarozvědky. Rittig tak prý následně mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.

Čtyři zlaté žíly

Soud ve středu přehrál tu část záznamů, ve které nejprve Rittig s Jindrou čekají na Michala a právník jim potom osobně referuje o obsahu schůzky v Hrzánském paláci. Z rozhovorů vyplývá, že Rittig i Nagyová měli své zájmy a vliv v resortu zemědělství. Aktéři odposlechů v této souvislosti zmiňují „čtyři zlaté žíly“, mezi nimiž byl Pozemkový fond ČR a Budějovický Budvar.

Zkratka BIS padla v přehraných rozhovorech poměrně často, nikde ale nezaznělo, že by se Rittig a ostatní bavili o konkrétních utajených informacích, ani že by jim je Nečasová sdělila. „Od tý doby, co běží (Roman) Janoušek, chodí každej den jakoby zprávy BISky ministrům nějakejm těm bezpečnostním,“ řekl po návratu ze schůzky Michal. „Já jsem jí (Nečasové) říkal, že je přece kurva rozdíl, jestli na nás jedou tanky s (Robertem) Šlachtou, nebo jestli pindá nějakej agent zprava zleva nějaký kecy,“ pokračoval. O tom, zda se na Rittiga zaměřuje Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nebo i jiní policisté, diskutovali účastníci setkání v hotelu Ventana opakovaně.

Nečasová nás chce dostat na provázek

„Je možný, že nás vona (Nečasová) chce dostat úplně na provázek, abychom na ní byli úplně ve všem závislí,“ spekuloval o postupu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Jindra. „Já jsem jí říkal: hele, (Karla) Randáka už máme skoro, (Karla) Janečka skoro,“ popisoval Michal. Randák s Janečkem působí v protikorupčním fondu, který upozornil na některé Rittigovy praktiky. Rittig v odposlechu zmínil „prachy, co jí (Nagyové) máme dát“.

Lobbista Ivo Rittig u soudu.
Advokáti, kteří pracovali pro Rittiga: Karolína Babáková a David Michal.

Nečasová v pondělí kategoricky odmítla, že by obsah zprávy BIS vyzradila. Údajně jej vůbec neznala a riskovala by tím ztrátu zaměstnání. S právníkem Michalem se podle výpovědi sešla nikoliv proto, aby vynesla informace Rittigovi, ale proto, že ji předseda vlády pověřil úkolem, aby tlumočila lidem okolo ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) Nečasovo rozhořčení nad děním v resortu zemědělství.

Soud ve středu jednání přerušil do 23. srpna kvůli návrhům na doplnění dokazování. Státní zástupci požadují přečtení přepisů zajištěných textových zpráv a protokolů o prohlídkách na Úřadu vlády. Obhájci chtějí mimo jiné předestřít žádosti policistů o zprávy BIS - údajně žádali celkem o čtyři, protože hledali nějakou, která by odpovídala odposlechům.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk 52m2
Pronájem bytu 2+kk 52m2

Bolevecká, Plzeň - Severní Předměstí
17 900 Kč/měsíc