Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžalovaný šéf dopravního podniku Dvořák označil soud za divadlo

Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák na chodbě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák na chodbě... | foto: ČTK

PRAHA Obžalovaný bývalý ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák označil proces v kauze jízdenek za divadlo a popřel obvinění, že podniku vznikla škoda. Ve své dnešní výpovědi u pražského městského soudu odmítl vinu, zdůrazňoval své manažerské úspěchy a vyčítal novinářům mediální lynč.

Z ostatních 16 obžalovaných dorazila na zahájení hlavního líčení jen část včetně lobbisty Iva Rittiga. Ostatní se soudu omluvili a dali souhlas s konáním procesu v jejich nepřítomnosti.

Státní zástupce Adam Borgula, který v úterý předčítal rozsáhlou obžalobu hodinu a půl, viní některé obžalované ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek DPP, další pak z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka, což oba muži označují za lež.

Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Na snímku zleva obžalovaní...
Martin Dvořák hovoří s novináři.

Dvořák šéfoval dopravnímu podniku v letech 2007 až 2011, předtím řídil televizi Prima. „Chtěl bych zdůraznit, že jakákoliv funkce v mém životě, kterou jsem zastával, byla úspěšná. Nikdy se mi nestalo, že bych manažersky neuspěl. Ten příběh, který se odehrává v posledních sedmi letech, proto považuji za naprosto neuvěřitelný a skandální,“ řekl v úterý u soudu.

Vnímání a pravda

Svou výpověď zahájil promítáním grafů s hospodářskými výsledky DPP ze své éry, které okomentoval jako prokazatelné ekonomické úspěchy. Celou prezentaci nazval „Vnímání a pravda“. „Mediální bubliny vytvořily dojem, že co se udělalo za Pavla Béma, bylo špatně,“ připomněl Dvořák někdejšího pražského primátora.

„Když jsem četl obžalobu, měl jsem dojem, že si státní zástupce dělá legraci. Nedokážu pochopit, že některé věty dokáže pronášet navzdory tomu, že spis obsahuje jasné důkazy o tom, že ten příběh byl jinak,“ podotkl Dvořák. Předseda soudního senátu Petr Hovorka ho později napomenul, aby na žalobce slovně neútočil.

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP - nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Dvořák údajně všechny zakázky záměrně zmanipuloval.

Cílem bylo prý šetřit

Ohledně Cross Pointu Dvořák odmítl, že smlouvu s předchozím dodavatelem zrušil účelově. „Vypověděli jsme stovky smluv. Měli jsme k tomu dva důvody: smlouvy byly v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách a naším cílem bylo šetřit,“ řekl. K Neographu uvedl, že se DPP na papírnu obrátil poté, co mu policie doporučila lépe zabezpečit jízdenky kvůli výskytu padělků. „Neograph byla známá nejen na českém trhu. Dopravní podnik se rozhodl využít ochranné prvky, které nabízela. Dodávka jízdních dokladů od této společnosti byla nutná,“ prohlásil.

Dvořákova výpověď bude pokračovat ve středu. Po něm chce dát soud prostor někdejšímu ekonomickému náměstkovi DPP Ivu Štikovi a bývalému šéfovi služeb podniku Tomáši Petanovi. Na Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz, se dostane nejdříve příští týden.

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Mezi obviněnými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle obžaloby za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...