3. října 2014 11:08, aktualizováno  15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžalovaný z vraždy Romana Housky odmítl vypovídat, hrozí mu 20 let

Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Krajský soud v Ústí nad Labem začal projednávat případ vraždy podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat. Za loupežnou vraždu mu hrozí až 20 let vězení. Soud ho svým rozhodnutím ponechal ve vazbě, Krnáč žádal o propuštění, protože se nedávno stal otcem. Líčení pokračuje 20. října.

Předseda senátu Jiří Bednář Krnáče upozornil, že jeho stíhání může být rozšířeno o porušování domovní svobody. Po činu podle žalobce prohledal dům, v němž Houska žil s partnerkou, někdejší hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD).

Podlomila se mi kolena, vypověděl bývalý voják

Podle obžaloby se Krnáč na čin připravoval, půl roku sbíral informace o Houskovi a Vaňhové. Krnáč se k vraždě v přípravném řízení přiznal, odmítl ale úmysl. Na Houskův pozemek prý vstoupil omylem. Podnikatel mu údajně začal sprostě nadávat. Ve chvíli, kdy se k němu Houska blížil, vytáhl Krnáč elektrický paralyzér. "Chtěl jsem ho odradit od útoku," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Zásah podle Krnáče s Houskou nic neudělal. "Křičel jsem na něj, aby si lehnul na zem," řekl Krnáč. Ve chvíli, kdy Houska sáhl do zadní kapsy, Krnáč opakovaně vystřelil. Houska podle něj upadl až po poslední, čtvrté ráně. "V tu chvíli jsem si všiml, že má v ruce mobil. Podlomila se mi kolena a sednul jsem si na zem," dodal Krnáč.

Soud řeší vraždu podnikatele Romana Housky

Jeho verzi zpochybnila rekonstrukce vraždy a znalci. Podle obžaloby byl Houska zasažen z bezprostřední blízkosti jednou ranou do břicha a dalšími třemi do hlavy. Když měl být Krnáč se závěry rekonstrukce konfrontován, odmítl vypovídat.

Houskovo tělo Krnáč odtáhl do garáže a prohledal dům. Obžalovaný tvrdí, že hledal ovladače k bezpečnostním kamerám, chtěl vymazat záznamy. Ze záznamů rekonstrukce je patrné, že se Krnáč pohyboval po celém domě. O tom, že zabil vlivného člena ČSSD, se prý dozvěděl až později, když se doma díval na zprávy. "Tam jsem se poprvé dozvěděl, že jsem zastřelil pana Housku. Nevěděl jsem ale, kdo to je," dodal Krnáč.

Žalobce vidí za prohledáním domu loupežný motiv. Podle obžaloby Krnáč vykopl dveře a prohledal pracovnu Vaňhové. Z domu pak odešel. Předseda senátu Jiří Bednář Krnáče upozornil, že jeho čin může být kvalifikován i jako porušování domovní svobody. "Jde o upozornění. Vše ostatní záleží na dokazování u hlavního líčení," řekl ČTK státní zástupce Vladimír Jan.

Roman Houska
Právní zástupkyně pozůstalých Marie Benešová.
Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat.
Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat.

Nejasnosti jsou kolem nábojnic. Na místě činu se nenašly. Podle obžaloby je Krnáč odnesl, ten to odmítl. "Zůstaly tam po mně balistické stopy, střely a nábojnice," řekl. Podle zvyku z armády zbraň vyčistil a rozebral.

Houskova rodina požaduje odškodné

Houskova rodina požaduje odškodné přes dva miliony korun. Nejvíc z toho, milion, chtějí pro Houskovu třináctiletou dceru. Vaňhová požaduje kromě zákonných 240 tisíc korun nemajetkové újmy i náklady na pohřeb a náhrobek.

Podle zmocněnců pozůstalých není případ dořešený. Podle nich šlo o nájemnou vraždu. "Pan obžalovaný je koncovým článkem organizované skupiny, která to zosnovala. On nemohl mít motiv, on byl pouze najat na špinavou práci," řekla ČTK jedna z nich, Marie Benešová. Kdo by si měl Houskovu vraždu, ale neuvedla.

Hlavní líčení bude pokračovat od 20. do 24. října. Vypovídat budou svědci a znalci. "Pokud se neobjeví nové důkazy, které by bylo možné provést a pokud se všichni znalci a svědci dostaví, tak bych rád do pátku hlavní líčení skončil," řekl ČTK Bednář.

Vražda Romana Housky

  • Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku loni 18. listopadu před domem v Chomutově, kde politik žil s partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou hejtmanovou náměstkyní Vaňhovou (ČSSD). Podle žalobce se na vraždu připravoval. O Houskovi a Vaňhové údajně měsíce zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil.
  • Krnáče poprvé policie prověřovala v lednu. Když si ho policisté zavolali v březnu znovu, odevzdal zbraň a k vraždě se přiznal. Kriminalistům řekl, že na Housku narazil náhodou a zastřelil ho při potyčce.
  • Tělo Housky našel jednatel společnosti RRR Vlastimil Rindoš.
  • Houska byl vnímán jako rozporuplný člověk. Čelil mimo jiné obvinění z toho, že úmyslně najel na strážníka.
ČTK, Lidovky.cz