10. října 2013 13:15, aktualizováno  17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžerství a nestřídmost je hřích, poučoval Ratha Kott. Pak je zadrželi

Petr Kott | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kott | foto: ČTK

PRAHA Byly to poslední okamžiky před jejich zadržením. Soudce Robert Pacovský předčítal přepisy odposlechů pořízených z domu Petra Kotta a Kateřiny Pancové. David Rath si tam podle obžaloby přijel loni 14. května večer pro kořist za úplatky při rekonstrukci Buštěhradského zámku a návštěva se zjevně nesla v žertovném duchu. Chvíli po tom však vypukla panika - všichni tři skončili v poutech.

Než Rath dorazil, odposlechy zachytily debatu Kotta s Pancovou nad 24 miliony korun, z nichž sedm bylo pro Ratha. Milenecký pár řešil problém: jak přepočítat část bankovek.

"Hele, já bych mu vůbec nic neříkala. Tak mu to dorovnáš když tak. To je tak hrozný, když si to člověk ani nemůže přepočítat," posteskla si Pancová.

Obvinění jsem neobdržel, píše Rath

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce uvedl, že další obvinění, o kterých tento týden informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, zatím neobdržel.
Akce policie a žalobců, kteří rozeslali v kauze obvinění dalším lidem a firmám, podle něj může být součástí předvolebního boje a směřuje k poškození ČSSD. Rath to sdělil v písemném vyjádření pro ČTK z vazby.

Ve vyjádření zopakoval svá dřívější tvrzení, že "žádný úplatek nevzal, ani si nenechal slíbit". Žalobci tento týden informovali, že policie rozeslala další obvinění. Týkají se nejen lidí, ale také firem. Jednou z nich je jedna z největších stavebních společností v zemi Metrostav. Rathův advokát Roman Jelínek pro server Lidovky.cz uvedl, že v souvislosti s dalšími usneseními o trestním stíháním se chystá obvinění i jeho klienta.

Za několik okamžiků už zvoní Rath. "Tady máš trepky. Tvoje jsem všechny přepočítala, co nebylo od banky," ujistila ho Pancová. "Tohle jsou pětitisícovky, pak si ale tohle znič," radila Rathovi, aby se zbavil bankovních pásek, kterými byly bankovky spojené.

ČTĚTE TAKÉ

"Máš tam ještě ty přelepy?" tázal se Rath Kotta. "No jasně, vezmem to dolů, já to tam všechno udělám," odpověděl mu Kott.

Za chvíli už Rath odmítá pivo s tím, že očekává ještě další schůzku, a loučí se s krabicí naditou miliony. "Cha cha, víno ne? Obžerství a nestřídmost je hřích, stejně jako hamižnost," poučil ho na rozloučenou v legraci Kott.

Pak už události nabraly rychlý spád, na ulici Ratha s miliony v krabici od vína zadržela zásahová jednotka a žertovnou náladu uvnitř domu vystřídala panika.  

"URNA! Nic nedělej! Nic nedělej! Tak jsme v prdeli!" křičel Kott.  "No jo no. Buď v klidu," snažila se ho uklidnit Pancová. Za chvíli už oba měli na rukou pouta.

Rath opět přepisy odposlechů i odposlechy samotné zpochybnil, je prý velmi jednoduché s nimi manipulovat. "Dopředu bylo řečeno, že jde o úplatky za Buštěhradský zámek. V psychologii se tomu říká indoktrinace," uvedl Rath.

Tříhodinový výslechový maraton

K soudu dorazil vypovídat i náměstek exhejtmana Ratha pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl. A prozatím drží pomyslný rekord v délce výslechu, v ohrádce strávil přibližně tři hodiny, dokonce se kvůli němu nedostalo na poslední naplánovanou svědkyni.

Seidl popsal, že dění kolem středočeských krajských nemocnic mělo v rukou trio Rath, Kott, Pancová. "Prvního půl roku byla spolupráce uspokojivá, později jsem přestal návrhy předkládat. Moje připomínky neakceptovali. Na výběrová řízení jsme jako odbor zdravotnictví nebyli zváni my ani odbor zdravotnictví, i když jsme o to několikrát doktorku Pancovou žádali, " vypověděl Seidl. Pikantní na tom je, že v případě Kotta tehdejší náměstek vlastně netušil, co přesně dělá. "Možná působil jako náměstek paní Pancové," odhadoval.

David Rath

David Rath

Proti zakázce na opravu Buštěhradského zámku Seidl vystupoval, při výpovědi také uvedl, že se mu nelíbila ani užší výběrová řízení, lépe známá jako losovačky, které kraj využíval při soutěžích a připustil, že někteří jejich vítězové se opakovali. "Říkal jsem si, že některé firmy měly větší štěstí než jiné, myslel jsem si: Může to tak být," vysvětlil Seidl.

Rath někdy zvýšil hlas

S Rathem se zjevně příliš nemuseli. "Jsme trošku odlišné osobnosti, měli jsme rozdílný pohled na rozvoj středočeských nemocnic. Náš pohled na svět je dosti odlišný," připustil Seidl. Vadilo mu také, jak bývalý hejtman jednal s podřízenými. "Má představu, že by měli být stresu, aby byli výkonnější. Někdy zvýšil hlas, já to neměl rád," popsal Seidl.

U soudu měl ve čtvrtek vypovídat sociální demokrat a majitel administrátorské společnosti ML Compet Miroslav Lepil, omluvil se ale ze zdravotních důvodů.

ogoOndřej Golis