Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očekávání i obavy: MS začíná

Česko

V Liberci dnes odstartuje světový šampionát v klasickém lyžování, areály jsou připravené

PRAHA Dlouho očekávaná a diskutovaná akce je tady. V Liberci dnes večer odstartuje slavnostní zahájení mistrovství světa v klasickém lyžování. O cenné medaile se budou od čtvrtka do příští neděle prát běžci, skokani a sdruženáři.

„Pro nás je to prestižní akce. Chceme ukázat, že umíme udělat velkou akci, že lidé tady lyžování rozumí,“ říká prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka.

Jak dopadne jedna z největších sportovních akcí v české historii? „Těžko můžeme být sebejistí. Je to zkouška,“ myslí si předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Po sportovní stránce je vše připraveno: moderní areály stojí, sněhu je dokonce víc, než by bylo třeba, světové hvězdy přijíždějí pod Ještěd.

Jenže úspěšný šampionát potřebuje něco víc - atmosféru. „Ze všech posledních olympiád mi v hlavě utkvěla ta v australském Sydney,“ říká Jiří Janoušek, reklamní a marketingový expert. „Byla sympatická, jednoduchá, správná. Utvrdila mě v tom, že je to země, kam se chci podívat,“ tvrdí Janoušek.

Mistrovství světa v Liberci má v tomto ohledu mizerný start.

Stát kvůli němu „zchudl“ o astronomické dvě miliardy korun, které věnoval na výstavbu a pořádání MS. Přípravu provází silné podezření z korupce. Politický tlak stál v pozadí kontroverzní výměny v čele organizačního výboru, kde Romana Kumpošta nahradila Kateřina Neumannová. Při loňské generálce brali organizátoři sníh z chráněných horských zón. Budoucnost areálů zůstává nejistá. Ubytování i vstupenky jsou předražené, což odrazuje české fanoušky k návštěvě závodů.

Negativ je dost.

„Mistrovství dostalo divnou pachuť,“ podotýká Janoušek. „Atmosféra v Liberci není tak pozitivní, jak by měla být,“ říká Jirásek.

Pořadatelé spoléhají na fanoušky ze zahraničí, zejména z Německa a Polska, a hlavně na úspěchy českých lyžařů. „Lidi přijdou,“ věří Sobotka.

Běžec Bauer totiž patří k hlavním aspirantům na zlatou medaili, roste forma skokanů Koudelky a Jandy a černým koněm by se mohl stát sdruženář Churavý.

Pro české lyžaře představuje Liberec jeden z vrcholů jejich kariéry. „Kvůli tomuhle mistrovství jsem se vrátila k lyžování,“ svěřila se běžkyně na lyžích Kamila Rajdlová. Za jedenáct dní bude jasné, jestli vynaložené peníze na šampionát měly smysl, nebo zda za sebou lyžaři zanechají fiasko. Budou rozhodovat i maličkosti: kvalita stravy a ubytování nebo třeba i počasí.

Jisté je, že se Liberec stane centrem dění. Pod Ještěd míří řada politiků, osobností a celebrit. „Region se zviditelní,“ povídá Sobotka.

„Servisákům přeji dobrou mázu, skokanům dobrej vítr a všem hodně štěstí,“ prohlásila Neumannová.

O lyžařském mistrovství čtěte dále na stranách 20, 21, 22 a 23

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!