Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění pro mašínovce? I v rodném Kolíně váhají

Česko

PRAHA Pravidelně se objevují na seznamu kandidátů na státní vyznamenání, ale žádný český prezident jim nikdy metál nepřiznal.

S odkazem bratrů Josefa a Ctirada Mašínů a Milana Paumera, kteří zvolili ozbrojenou cestu proti komunistické nesvobodě a v roce 1953 se prostříleli na západ a vstoupili tam do americké armády, se ale perou i v rodném městě posledního jmenovaného - v Kolíně.

Každý podle svého svědomí Krátce po letošním pohřbu Milana Paumera řekl tehdejší starosta Kolína Jiří Buřič (ODS), že si zesnulý zaslouží čestné občanství města. Nakonec to ale odložil, prý kvůli volbám.

Případné Paumerovo vyznamenání totiž město rozděluje. Neumí se na něm shodnout ani nová koalice ve městě: Změna pro Kolín, TOP 09 a Kolíňáci. „Rozhodně takový návrh nebude v koaliční smlouvě a já to navrhovat nebudu. Pokud takové hlasování proběhne, bude každý hlasovat podle svého svědomí,“ řekl včera LN pravděpodobný starosta Kolína Vít Rakušan.

Ten se na webových stránkách prezentuje jako antikomunista. V případě odbojářských aktivit mašínovců ale zdůrazňuje civilní oběti jejich boje. Tedy třeba ozbrojeného pokladníka, který po střetu s Mašíny zemřel. Podle Rakušana už tuto otázku koalice neformálně probrala.

Naopak Petr Král, knihkupec a nový zastupitel za Změnu pro Kolín, patří k obhájcům Mašínů. „V 50. letech kdo byl součástí režimu, bojoval proti demokracii, byť byl na nejnižších místech,“ říká.

Podle jeho slov může návrh na hlasování o udělení čestného občanství přijít od Společnosti Václava Morávka. Ta nese jméno protinacistického bojovníka, dalšího rodilého Kolíňana, který společně s otcem Mašínů Josefem tvořil skupinu Tři králové. Název dostala trojice pro nezvykle odvážné činy. „Pokud budu požádán, hlasování navrhnu,“ dodal Král.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...