Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění pro redaktora LN Palatu

Česko

Již potřetí se stal držitelem Ceny Jana Beneše, kterou uděluje Klub angažovaných nestraníků, publicista spojený s Lidovými novinami.

PRAHA Redaktor Lidových novin Luboš Palata včera odpoledne získal Cenu Jana Beneše. V Ústavu pro studium totalitních režimů mu ji slavnostně předal senátor Jaromír Štětina. O Palatovi při ceremonii „promluvila“ také novinářka Lída Rakušanová.

„Luboši Palatovi jsme se rozhodli udělit cenu za žeň jiskrné a nápadité publicistiky, která má nejen rozhled, ale i nadhled,“ řekl serveru Lidovky.cz Josef Valášek, předseda nadace Klubu angažovaných nestraníků (KAN), která Cenu Jana Beneše uděluje.

Předání, které proběhlo v 15 hodin, se měla původně účastnit i spisovatelka a novinářka Lída Rakušanová. „Bohužel je v Berlíně, ale pošle nám laudatio, které někdo z přítomných přednese,“ řekl ještě před zahájením události Valášek. Během slavnostního dne se četly také ukázky z tvorby spisovatele, publicisty a scenáristy Jana Beneše.

Literární cena pojmenovaná po tragicky zesnulém spisovateli, několikrát vězněném a po roce 1968 dlouho žijícím v americkém exilu, byla poprvé udělena v květnu roku 2008. Tehdy ji získal publicista Jan Rejžek. O rok později nadace KAN ocenila novináře a spisovatele Josefa Klímu. Oba ocenění také patří k pravidelným přispěvatelům Lidových novin.

„Cenu Jana Beneše, které si nesmírně vážím, beru i jako ocenění celé redakce Lidových novin, v níž mnoho skvělých lidí nebere novinařinu jen jako práci, ale i jako poslání. Tak, jak by to podle mého přesvědčení mělo být. Proto se mi tam tak dobře píše a každý den se do Lidovek opravdu těším. A to je nad všechny ceny,“ řekl čerstvý držitel ceny Palata.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Pronájem bytu 2+1, 56 m2, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Pronájem bytu 2+1, 56 m2, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

pplk. Sochora, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
12 000 Kč/měsíc