Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ochranáři hrozí kvůli sněhu pokutami

Česko

Organizátoři lyžařského Světového poháru ve Vesci čelí dalším problémům. Tentokrát kvůli bagrům na trati Jizerské magistrály

PRAHA V nepříjemných kleštích se ocitli členové organizačního výboru lyžařského mistrovství světa. O víkendu totiž pořádají ve Vesci běžecké závody Světového poháru. Víceméně musí. Chtě nechtě.

A to navzdory faktu, že na tratích žádný sníh neleží a evidentně v příštích dnech ani nenapadne.

„Nikdo přece nemůže za to, že i v Liberci v polovině února máme takřka tropické léto,“ povzdechl si generální sekretář organizačního výboru mistrovství světa Jaroslav Honců.

„Kdyby nešlo o „probu“ na mistrovství světa, tak se v sobotu a neděli ve Vesci na běžkách s největší pravděpodobností závodit nebude. Jenže se na nás obrátili i nejvyšší čeští vládní činitelé, ať ty závody uděláme. Prosili nás také zástupci Mezinárodní lyžařské federace,“ pokračuje Honců.

A tak se začal hledat sníh. Především na hřebenech nedalekých Jizerských hor, protože jinde zkrátka není.

Dva miliony za sníh z Jizerky? Do Vesce, na tratě, kde jarní idylku podbarvují zelená tráva i čvachtavé bahno, již od soboty najíždějí nákladní vozy, naložené bílým pokladem. Jenže sníh přivážejí také z tratí Jizerské magistrály, z oblasti Smědavy a Jizerky, což vyvolává značnou nevoli lyžařů i ochranářů přírody.

Ti dokonce hrozí vysokými pokutami. „Louky na Jizerce leží ve druhé nejpřísněji chráněné zóně chráněné krajinné oblasti a v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000,“ nechal se slyšet pro ČTK Vlastimil Vršovský ze Správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

„Za poškozování přírody hrozí pokuta až dva miliony korun,“ varuje Vršovský.

MUDr. Jan Hnízdil šel ještě dál a na „neznámé pachatele z řad organizátorů SP“ podal rovnou a bez okolků trestní oznámení...

„Jestli se bere sníh z Jizerské magistrály, o tom skutečně nic nevím,“ říkala včera pro LN prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

„Dohodli jsme se, že se do Vesce bude dovážet sníh z lesních cest, což by nikomu nemělo vadit. Já bych tedy rozhodně lyžařům sníh pod nohama nebrala. A pokud se něco takového skutečně děje, pak za to nemůžeme. Tohle doopravdy není práce organizačního výboru.“

Fotografie, které vydaly agentury, však potvrzují, že se sníh z magistrály skutečně stahuje.

„Jde pouze o úsek 400 metrů a děje se tak se souhlasem Jizerské magistrály,“ vysvětluje generální sekretář OV Jaroslav Honců.

„Přes týden na tomhle úseku stejně skoro nikdo nejezdí a o víkendu už bude stopa zase připravená,“ snaží se zklidnit rozjitřenou atmosféru bývalý slavný a uctívaný trenér.

A vzápětí si posteskne. „Aby se tahle proba na MS ve Vesci uskutečnila, to by mělo být ctí každého českého občana. Vždyť třeba v estonském Otepää minulý týden naváželi lidi k tratím sníh dokonce v osobních autech a přinášeli ho i v koších,“ rozhorlil se.

A tak se vozí sníh až odkudsi od Smědavy a lze chápat, že mnohé lidi zmíněné aktivity dráždí. A kladou si zároveň otázku, zda to všechno úsilí a nasazení desítek nákladních aut vlastně stojí za to.

„Když se před třemi roky navážel sníh z Bedřichova, všichni novináři psali oslavné články, co všechno u nás dokážeme. Teď se mi ale zdá, jako bychom se stali těmi nejhoršími na světě,“ mračí se Honců.

Až praxe bohužel ukázala, že megalomanský nápad přivézt šampionát do křehkých Jizerských hor, či přesněji do oblasti Ještědu, nebyla nejšťastnější volba. Za současných rozverných klimatických podmínek je 400 metrů nad mořem zkrátka zoufale nízko.

„Tenhle fakt komentovat nechci,“ pravila Neumannová a napověděla tak, že do těchto míst organizaci světového šampionátu nepřivedla ona, nýbrž její předchůdci...

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat