Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ochranáři: Stát má místo betonu platit stěhování

Česko

OSTRAVA Stát by měl podle šéfa státní Agentury ochrany přírody a krajiny Františka Pelce zřídit fond, ze kterého by pomohl lidem, jejichž domy jsou pravidelně vyplavovány. Rezerva by mohla být i v podobě pozemků mimo rizikové oblasti, kde by si oběti záplav mohly postavit nové domy. Týkalo by se to například Troubek na Přerovsku, které se staly symbolem ničivých záplav v roce 1997 a v minulých dnech opět skončily pod vodou.

Potřebné jsou podle něj také investice do úprav krajiny, z evropských peněz spravovaných Státním fondem životního prostředí do nich půjde zatím pět miliard korun. V protipovodňové ochraně dává Pelc před „šílenými projekty betonářů“ přednost systémové obnově krajiny tak, aby byla schopna záplavy zmírňovat.

„Pomáhá obnova rybníků, mokřadů, zpomalování toků, rozmanitost skladby lesů,“ řekl. Na opakujících se povodních má podle Pelce velký podíl zastavování ploch, každým rokem pod betonem zmizí v Česku 50 kilometrů čtverečních, které by byly schopny vsakovat vodu. Hydrologickou síť nyní tvoří přes 76 000 kilometrů vodních toků, přitom v průběhu 20. století byly zkráceny o zhruba 22 000 kilometrů. Obnova zkanalizovaných řek může pomoct udržování vody v korytech, peníze na ni jsou například v operačním programu Životní prostředí. Ze zhruba 51 miliard korun je ale většina určena na modernizace čistíren odpadních vod.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...