15. července 2010 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ochránce bílého Česka: Rasismus je přirozený

Zdeněk Kapitán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Kapitán | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Měl by hájit práva dětí na mezinárodním poli. Když ale varuje české rodiny před osvojením černošských dětí z Afriky, na pár vteřin se odmlčí a řekne: Není černoch jako černoch, ti z rovníkové Afriky jsou tak černí, až jsou fialoví – a na ty tu nejsme zvyklí.

Šéf Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán bojuje proti nekontrolovaným adopcím z Konga. Za poslední rok a půl se česká populace rozrostla o necelou dvacítku českých občánků s konžským původem.

Tyto adopce jsou legální, přestože běží bez vědomí úřadu, který Zdeněk Kapitán řídí a který má agendu mezinárodních adopcí od státu svěřenou. "Rasismus je podle mého názoru přirozená věc," vysvětluje Kapitán, proč dvakrát zvažovat příchod těchto dětí do Česka.

"Chcete říct, že jsme v postmoderní době překonali to, díky čemu jsme udrželi relativní národní čistotu?" odmítá později námitku, že i česká společnost se přece jen v tomto ohledu mění. "Nechci říct, že to odmítám. Ale pokud připustíme míchání etnik, je třeba se připravit na to, že to s sebou bude naprosto přirozeně přinášet problémy a společnost je bude muset umět řešit, ať už na úrovni kriminality, sociálních podpor," varuje úředník.

ÚMPOD zatím našel náhradní rodinu v zahraničí 320 českým opuštěným dětem, často romským. Opačným směrem – tedy do Česka – ale žádná adopce neproběhla.

Další názory Zdeňka Kapitána najdete v páteční příloze deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz