Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Očištěný manažer: Na ministerstvu práce jsme si trh nedělili

Ministerstvo práce a sociálních věcí foto: Lidovky.cz

Rozhovor
PRAHA/VÍTKOVICE - Byl jedním ze stíhaných v kauze IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí. Spolu s dalšími firmami si pod taktovkou bývalého náměstka Vladimíra Šišky podle policie rozdělili trh se sociálními dávkami. Teď státní zástupce zrušil jeho stíhání. Vladimír Měkota, manažer společnosti Vítkovice IT Solutions, v rozhovoru pro server Lidovky.cz tvrdí, že s Vladimírem Šiškou pouze "standardně jednali".
  8:00

Lidovky.cz: Jak státní zástupce zdůvodnil zrušení vašeho stíhání?
Státní zástupce uvedl, že jsem se nedopustil porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, protože šlo o klasický subdodavatelský vztah a nešlo o rozdělení trhu. Mimo to jsem se nepodílel na přípravě projektu ministerstva práce a naše společnost je standardním subdodavatelem. Nespáchal jsem, ani jsem se nepodílel na spáchání trestného činu. 

 Lidovky.cz: Zvažujete žalobu kvůli poškození dobrého jména na stát, popř. společnosti Student Agency, nebo OKSystem?
Zatím jsme ji nepodali, ale tyto úvahy jsou na místě.

ČTĚTE VŠE O KAUZE IT ZAKÁZEK:

Lidovky.cz: Žádal jste někdy od svých kolegů, kteří v době zadávání zakázky s ministerstvem práce komunikovali, vysvětlení celé věci?

Tady platí totéž, co v případě mé osoby. Nedošlo k porušení hospodářské soutěže a k dohodám o rozdělení trhu. Společnost Vítkovice IT Solutions nastoupila jako subdodavatel do projektu, ve kterém se vytváří to, co požaduje zadavatel, a je ve standardním smluvním vztahu s generálním dodavatelem.

Lidovky.cz: Jste si jistý, že nikdo ze společnosti Vítkovice IT Solutions nejednal s bývalým náměstkem ministerstva práce Vladimírem Šiškou?
Naznačujete, že kdosi cosi přece jen spáchal, ale společnost Vítkovice IT Solutions neporušila zákon ani pravidla hospodářské soutěže a plní subdodávku. Během plnění jsme s panem Šiškou standardně jednali z titulu jeho funkce na ministerstvu práce. Zajímavější pro mě je, jak se konstruuje takzvaná škoda státu. OKsystem uvádí krácené výnosy 103 milionů korun a ty jsou pak brány jako základna pro porovnání s celkovými výnosy za nově poskytované služby u Fujitsu. Skutečnost je ale jiná. OKsystem je naopak téměř o 100 milionů korun dražší, protože z veřejně dostupných údajů měl výnosy za dané aplikace 278 milionů korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...