Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Proočkováno je více než polovina lidí nad 16 let. Bez ochrany stále zůstává 435 tisíc seniorů

Očkovací karavan ve Vamberku (3.9.2021). foto: Martin Veselý, MAFRA

Bez ochrany očkováním nebo prodělaným covidem-19 je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky asi 435 tisíc seniorů. Nejvíc proočkovanou celou populaci starších 16 let alespoň jednou dávkou má Středočeský kraj a Vysočina, naopak nejméně kraje Olomoucký a Moravskoslezský. Celkem už dostalo podle dat o očkování alespoň první dávku očkování přes 65 procent populace nad 16 let.
  18:07

„Je to na osobní odpovědnosti každého. Vyjít ze své komfortní zóny, nechat se naočkovat a pomoci sobě, svým blízkým a celé společnosti,“ řekl k tomu v úterý novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Doufá, že se více zapojí praktičtí lékaři, kteří budou mít nejpozději od října k dispozici také vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech, pomoci by mohla také jejich motivace od zdravotních pojišťoven. Ministr připomněl, že fungují také mobilní očkovací týmy. „Situace se postupně zlepšuje,“ dodal.

Proočkovanost seniorů není ve všech regionech stejná. Celkově očkování podstoupilo přes 81 procent lidí nad 60 let. Na Vysočině je to více než 84 procent, v Praze a ve Středočeském kraji přes 83 procent, naopak v Karlovarském kraji 78 procent a v Moravskoslezském pod 77 procent.

„Problém s doočkováním seniorních skupin je zejména ve velmi malých a geograficky odlehlých sídlech,“ uvedl k datům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Za nejvíce riziková považuje místa, kde je více vzájemně blízkých obcí, kde je očkována méně než polovina obyvatel. Například v Moravskoslezském kraji je to kolem Jablunkova, Třince a Vítkova. Ve Zlínském kraji kolem Rožnova pod Radhoštěm, Vsetína nebo Bystřice pod Hostýnem, v Olomouckém kolem Jeseníka nebo v Jihočeském kolem Kaplice.

Očkovaní bez registrace bude i v říjnu, praktici dostanou Pfizer, řekl Vojtěch

Nových případů nejvíc v posledních dnech přibývá v Karlovarském kraji. Za poslední týden tam přibylo 33 nových případů na sto tisíc obyvatel, přímo v okrese Karlovy Vary přes 67. V absolutních číslech ale počty v nejmenším kraji až tak vysoké nejsou.

Na Karlovarsku přibylo 77 případů za týden. Na konci srpna krajské město hostilo filmový festival, podle Vojtěcha, který se ho také účastnil, ale za nárůstem případů v tomto regionu jsou návraty z dovolených a blízkost hranic, protože další vlna postupuje opět od západu. Krajští hygienici uvedli, že několik pozitivních případů mělo v anamnéze účast na festivalu, souvislosti se ale nepodařilo prokázat.

Celkově kraj je sice spolu s Libereckým nejméně proočkovaným v Čechách, rozdíly ale nejsou velké. Má ale po Moravskoslezském kraji skoro nejméně proočkované seniory nad 60 let. V populaci nad 16 let má nejvíc lidí očkovaných alespoň jednou dávkou Středočeský kraj a Vysočina, následovaný Prahou a Jihočeským krajem, kde vakcinaci podstoupilo přes dvě třetiny lidí. Jen kolem 60 procent očkovaných je v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Nízkou proočkovanost tam mají zejména malé obce pod 750 obyvatel a v Moravskoslezském kraji také města od 15 tisíc do 40 tisíc obyvatel.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Pronájem bytu 2kk, 32m2
Pronájem bytu 2kk, 32m2

Husovo náměstí, Roudnice nad Labem, okres Litoměřice
9 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat