Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku startuje druhé přeočkování proti covidu, prozatím bez registrace

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidé starší osmnácti let, kteří mají od přeočkovaní proti covidu-19 více než čtyři měsíce, si od pondělí mohou přijít pro další posilující dávku. Přeočkování má lidi podle odborníků ochránit zejména proti závažných následkům nemoci, které by si vyžádaly hospitalizaci.
  7:13

Další posilující dávku mohou lidé získat na očkovacích místech bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů. Registrační systém s objednáním začne fungovat až od 15. srpna. Informoval o tom v pátek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a jeho náměstek Josef Pavlovic (Piráti).

Přeočkování nyní doporučuje ministerstvo zejména rizikovým pacientům a lidem nad 60 let. Podle odborníků další dávka ochrání zejména proti závažných následkům nemoci, které by jinak vyžadovaly hospitalizaci.

Podle dat ministerstva má v Česku dokončenou vakcinaci proti covidu 6,9 milionu lidí. Přes 4,2 milionu z nich bylo přeočkováno posilující dávkou vakcíny.

Epidemie v Česku již několik týdnů zrychluje. Důvodem jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Ke konci minulého pracovního týdne byly v nemocnicích podle údajů ministerstva čtyři stovky lidí s covidem a ve vážném stavu byla zhruba desítka pacientů. Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek minulý týden uvedl, že počty nakažených porostou ještě dva týdny, pak se to zřejmě zlomí.

V ČR se začalo s vakcinací proti covidu-19 na konci roku 2020. Loni na podzim se otevřela pro zájemce registrace na přeočkování posilující dávkou. K současnému přeočkování druhou posilující dávkou budou zdravotníci používat vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkovacích míst je nyní přes 350.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...