Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
10. prosince 2009 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Očkování proti pneumokokům bude bezplatné a nepovinné

Rodiče letos v květnu po poslancích žádali hrazené očkování dětí proti pneumokoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče letos v květnu po poslancích žádali hrazené očkování dětí proti pneumokoku. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Očkování proti pneumokokům od ledna zboří zažité zvyklosti. Má být jako první pro rodiny bezplatné a zároveň nepovinné. Už se ale ozývají hlasy, že by bylo povinné očkování účinnější.

Přípravy na zavedení bezplatného očkování proti pneumokokům vrcholí. Lékový ústav už stanovuje maximální ceny vakcín, které zaplatí zdravotní pojišťovny. Odborníci už také mají jasno v postupu při očkování.

Nové očkování

Vakcíny zdarma pro srpnové děti
Od ledna mohou být bezplatně očkovány proti pneumokokům děti, které se narodily loni 2. srpna a později. Podmínkou je, že ještě nedostaly ani jednu dávku očkování. Kdo začal očkovat loni nebo dřív, musí si sám uhradit i další přeočkování. První dávka očkování musí být podaná mezi 3. a 5. měsícem věku dítěte.

Už loni dobrovolně nechala své děti očkovat proti pneumokokům čtvrtina rodin. Rodiče přitom platili 1600 korun za jednu dávku i víc. Při očkování nejmladších dětí jsou potřeba čtyři dávky.

Celkově odborníci odhadují, že zdravotní pojišťovny vydají na očkovací dávky 300 až 450 tisíc korun ročně. Ušetří ale na léčbě, kterou by děti bez očkování potřebovaly. Dosud stát za veškeré plošné očkování dětí dával zhruba 500 tisíc ročně. Hrazené očkování bylo zavedeno takzvaným Janotovým balíčkem.

Pneumokok způsobuje záněty středního ucha, ale také závažné infekce včetně zánětů mozkových blan a otravy krve. Na pneumokokové infekce u nás za rok zemře podle šetření v nemocnicích až 28 dětí do 10 let. Kromě Česka zavedli hrazené plošné očkování dětí proti pneumokokům cca ve 40 zemích.

Bude očkování povinné?
Zároveň se ale objevují názory, že by v budoucnu mohlo být toto očkování povinné. Od ledna má být hrazené pojišťovnami a nepovinné.

Že by bylo povinné očkování lepší, naznačil například šéf občanského sdružení Nahlas Rudolf Kalovský. Jeho sdružení pneumokokové vakcíny dlouhodobě propaguje. "Odborníci na mezinárodní konferenci, které se naše sdružení účastnilo, nebyli úplně spokojeni s tím, že máme dobrovolné očkování. Není to úplně ideální. Na druhou stranu jsme rádi, že se podařilo prosadit alespoň toto. Myslím že to je cesta, kterou teď musíme nastoupit," uvedl Kalovský.

Ministerstvo zdravotnictví ale postup očkování proti pneumokokům měnit nechce. "V tuto chvíli o tom vůbec neuvažujeme," řekl jeho mluvčí Vlastimil Sršeň.

Dobrovolné očkování má své nevýhody, tvrdí lékaři
Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová uznává, že má dobrovolné očkování svoje nevýhody. Kdyby byly očkovány všechny děti, mohlo by se uvažovat o snížení počtu přeočkování "Za situace, kdy tato vakcína stojí tak vysokou částku, poměrně rozumíme politickému rozhodnutí, že to očkování bylo odstartováno jako dobrovolné," říká ovšem Cabrnochová.

Odborníci očekávají, že své kojence nechá očkovat proti pneumokokům od příštího roku více než 80 procent čerstvých rodičů. Očkování proti pneumokokům je průlomové i v tom, že jej jako první plošné očkování dětí hradí zdravotní pojišťovny, ne stát. "Pojišťovny by měly vydávat peníze na prevenci, ušetří tím na další léčbě," vysvětluje Cabrnochová.

Lékaři si budou muset nakoupit látky sami
S tím ale souvisí starosti praktických dětských lékařů, které se týkají nakupování vakcín. Podle původního záměru měly vakcíny nakupovat pojišťovny a lékaři by je dostávali podobně, jako jim stát dodává látky na ostatní očkování. Někteří poslanci se ale obávali, že by tak mohly pojišťovny "vyvádět peníze ze zdravotního pojištění".

Lékaři proto budou muset látky nakoupit a čekat, až jim je pojišťovny proplatí. "Podle odhadů budou jednotliví praktičtí dětští lékaři investovat do vakcín 40 tisíc měsíčně, což je významná suma. Nebude to vůbec jednoduché," říká Cabrnochová. Do potíží se dostanou, pokud se budou platby od pojišťoven kvůli krizi zpožďovat.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...