Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nová vakcína táhne, lidé si chodí pro „boostery“. Prvoočkovaní dostanou starší látku

Herec Petr Čtvrtníček se jako tvář propagační kampaně nechal naočkovat čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu ve Fakultní nemocnici Brno. Za ruku jej přitom držel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. foto: Václav Šálek, ČTK

Zájem Čechů o vakcinaci proti covidu v porovnání s předchozími měsíci stoupá. Nemocnice podle svých údajů nejčastěji naočkují stovky lidí týdně. Už přes měsíc mají navíc pacienti k dispozici nejnovější typ vakcíny upravený na variantu omikronu BA.4 a BA.5.
  14:30

V největší tuzemské nemocnici v pražském Motole za první říjnový týden aplikovali 1100 dávek, ve druhém pak osm stovek. Během září byl zájem nižší, kolem šesti stovek dávek týdně.

Od začátku měsíce se v Česku dohromady vyočkovalo více než 182 tisíc dávek. Jde o podobný počet jako za stejné období během minulého roku – tehdy zdravotníci aplikovali 192 tisíc vakcín. K dispozici tehdy vedle základního očkovacího schématu byla pouze první posilovací dávka.

Novější typ vakcíny proti posledním omikronovým variantám je určen těm, kdo se očkují třetí a čtvrtou dávkou. Ve Fakultní nemocnici Motol se jím očkuje od 23. září, dosud podali téměř 3500 dávek tohoto typu. Nejnovější – takzvanou bivalentní – vakcínu celkem dostalo více než 107 tisíc lidí, z toho téměř polovina minulý týden.

Resort si chválí kampaň

„Je to přirozená reakce lidí, že si s těmi novými dvěma variantami omikronu, které se rozšířily z více než 95 procent, uvědomili, že je třeba se přeočkovat a posílit svou imunitu. Z toho důvodu je zcela přirozené, že se zajímají o tuto aktualizovanou vakcínu,“ řekl serveru Lidovky.cz biochemik a šéf Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

Dva miliony přeočkovaných na covid do konce roku. Ministerstvo zatlačí v kampani

Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) za nárůstem zájmu o vakcíny stojí kromě skutečnosti, že jde o nejnovější očkovací látku, také propagační kampaň. Tu resort spustil v minulých týdnech a jako její hlavní tvář si vybral populárního herce Petra Čtvrtníčka.

„Nárůst si vysvětlujeme několika záležitostmi. První z nich je skutečnost, že lidé stojí o novou vakcínu proti variantám omikronu BA.4 a BA.5, dále je to kampaň ministerstva zdravotnictví, kterou mohou lidé zahlédnout i prostřednictvím televizních obrazovek. Dále upozorňujeme, že je vhodné očkování zkombinovat i s imunizací vůči sezonní chřipce, a to zejména u starších pacientů. K tomu, aby lidé mohli využít těchto nabídek, máme dostatečné kapacity,“ míní Pavlovic.

Náměstek naopak nesouhlasí s názorem, ke kterému se přiklání profesor Grubhoffer, že kdo o vakcínu skutečně stojí, už si pro ni stihl přijít. „To určitě ne, už jen proto, že zájem o vakcinaci je aktuálně vyšší než v předchozích měsících. Během několika dní navíc představíme kampaň směřující na ukrajinské občany na našem území, kde právě vnímáme, že ta prvovakcinace dosud trochu vázla,“ prozradil Pavlovic.

Táta by tu byl, kdyby byla vakcína. Čtvrtníček je tváří očkovací kampaně

Starší vakcinační látka se nyní používá pouze pro základní očkování prvními dvěma dávkami. Například ve Fakultní nemocnici Brno starším typem vakcíny očkují jednotky lidí denně.

Zájem trvá

Do očkovacího centra ve FN Brno přijde podle mluvčí Veroniky Plaché kolem 150 lidí denně. Podobná čísla registrují také v plzeňské fakultní nemocnici. „V současné době je to zhruba 130 až 135 zájemců denně, takže zájem trvá,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí FN Plzeň Lucie Bauerová.

Biochemik Grubhoffer míní, že aby se vyplnilo přání ministerstva a nárůst zájmu o vakcíny i nadále trval, musí nastat alespoň jedna z následujících okolností. „Pokud bude mít kampaň zajímavý průběh a bude oslovovat veřejnost, tak se lze nadít zvýšeného zájmu. Víme dobře, že marketing je zásadní okolnost, a v tomto případě jsme to v minulosti hanebným způsobem zanedbávali. Doufejme, že teď to bude vypadat lépe,“ uvedl.

Do Česka přijde ještě jedna nová vakcína proti omikronu, vyplatí se počkat? Otázky a odpovědi k očkování

Vzápětí dodal: „Bude to jistě také záležet na průběhu sezony akutních respiračních onemocnění během podzimu. Jaký bude poměr mezi chřipkou a covidem, je také podstatná okolnost. Pokud se v příštích týdnech začnou zvyšovat počty nemocných a pozitivně testovaných lidí, tak i to přispěje k tomu, že lidé začnou vyhledávat posilovací dávku ještě více.“

Podle dat ministerstva zdravotnictví šíření koronaviru v Česku dál ustupuje. V neděli testy potvrdily 153 nových případů covidu-19, což je nejnižší denní přírůstek od konce června. Minulou neděli bylo pozitivních testů 217. Počty nově potvrzených případů covidu v mezitýdenním srovnání klesají v Česku už víc než dva týdny. Hospitalizovaných s prokázanou nákazou bylo na konci víkendu 891, o týden dříve jich nemocnice evidovaly téměř 1500.