Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od začátku února se mohou na očkování hlásit všichni lidé, termín ale dostanou podle různých kritérií

Na očkování proti covidu-19 se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav nebo zaměstnání. V televizi Prima to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Systém to naprogramuje a samozřejmě každý, kdo se tam rezervuje, musí vyplnit údaje,“ řekl Babiš. Zdravý člověk, kterému je 66 let, dostane termín později než například pětašedesátiletý zájemce s vysokým tlakem, obezitou nebo závažným onemocněním plic. Přihlašovat se bude možné přes internet nebo prostřednictvím praktických lékařů či telefonicky na lince 1221. Termín dostanou podle priority.

„Hlavní prioritou je věk, ale také jeho zdravotní stav,“ řekl premiér. Mladší a zdraví lidé podle něj termín pravděpodobně nedostanou hned, ale budou zařazeni do databáze a časem dostanou termín přes zprávu SMS. „Důležité je, že zjistíme celkový zájem,“ dodal. Podrobnosti sdělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý na tiskové konferenci.

Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý se nechává 30. prosince 2020 mezi...
Zdravotnice přicházejí 30. prosince 2020 do očkovacího centra Masarykovy...

Přednost podle premiéra dostane například asi 13 000 lidí s cukrovkou, 93 000 s obezitou, 218 000 se závažným onemocněním plic nebo 24 000 se závažným onemocněním ledvin. Dalším kritériem bude zaměstnání u integrovaného záchranného systému, v kritické infrastruktuře, ve zdravotnictví, v sociální péči či ve školství.

V sobotu 26. prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek, rozděleny byly do Prahy a Brna. Dalších 19 500 vakcín dorazilo 30. prosince. Premiér dostal vakcínu jako první člověk v Česku. Vedlejší účinky neměl. „Měl jsem odpoledne teplotu asi 37,1, šel jsem si lehnout na hodinu a potom jsem byl v pohodě,“ řekl.

Babiš zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř devět milionů lidí. V lednu by do Česka měla doputovat 326.000 dávek v Evropské unii schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. „Celkově jsme objednali od Pfizer osm milionů vakcín,“ řekl. 

Pokud se při očkování podaří z dodaných ampulí odebrat šest dávek místo původně zvažovaných pěti, počet se podle Babiše navýší o 1,6 milionu. O schválení dalších vakcín se bude teprve rozhodovat. Podle premiéra pravděpodobně nebude možné, aby si lidé mezi jednotlivými vakcínami vybírali. Byl by rád, aby celé očkování bylo hotovo do konce září.

Server Seznam Zprávy koncem prosince uvedl, že stát počítá v druhé fázi očkování v březnu a dubnu s dostupností látky také od firmy Moderna. Dorazit mají asi tři miliony dávek. Na konci druhé fáze ministerstvo počítá s tím, že přijde do Česka také vakcína od společnosti AstraZeneca. Při třetí fázi očkování asi v květnu by mohly být dostupné také očkovací látky firem Johnson&Johnson, CureVac nebo Sanofi.

Premiér očekává, že ještě letos a příští rok se Česko bude potýkat s ekonomickými následky krize. „Ale už od roku 2023 bychom se mohli vrátit do normálu,“ odhadl. Znovu lidi vyzval k dodržování základních opatření - rozestupů, nošení roušek a mytí rukou. Když se podle něj budou lidé chovat zodpovědně, mohl by nárůst nakažených začít v polovině ledna klesat.

Výběr hlavních událostí kolem šíření koronaviru v ČR

2020:

1. března - Testy odhalily první tři případy nákazy.

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila od 11. března výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Už od 10. března platil zákaz pro akce nad 100 osob.

13. března - Začal platit zákaz akcí s účastí nad 30 osob, začal platit i zákaz vstupu na sportoviště. Byl také zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb mezi 20:00 a 06:00. O den později uzavřela vláda obchody s výjimkou potravin, lékáren, drogerií nebo čerpacích stanic. Restaurace mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

16. března - O půlnoci začal platit zákaz vstupu cizinců do ČR a zákaz cestování Čechů do zahraničí (s výjimkami). Zákaz platil do 24. dubna.

18. března - Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který začal platit od půlnoci na 19. března.

22. března - Zemřel první člověk nakažený koronavirem.

8. dubna - Počet mrtvých s prokázanou nákazou koronavirem překročil stovku (nakažených bylo celkem 5324).

11. května - První větší vlna uvolňování, otevřela se nákupní centra, holičství či byly povoleny akce do 100 lidí. Vrátili se žáci posledních ročníků základních a středních škol.

25. května - Druhá velká vlna uvolňování, skončila povinnost nosit venku roušku (s výjimkami), otevřely se vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény. Hromadné akce byly možné pro 300 lidí, do škol se částečně vrátili žáci prvního stupně ZŠ.

27. května - V rámci uvolnění začali Češi, Slováci a Maďaři mezi svými zeměmi cestovat bez nutnosti negativního testu. Do předkoronavirové podoby se cestování mezi ČR, Slovenskem a Rakouskem vrátilo 4. června.

15. června - Skončila obecná povinnost nosit venku roušky, s výjimkou hromadných akcí. Začal platit systém označování zemí podle rizika cestování, od poloviny června také začalo postupné uvolňování cestování mezi evropskými zeměmi.

1. července - Skončila povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Během léta se opatření opět částečně zpřísňovala.

1. září - Vrátila se povinnost nosit roušky na úřadech, ve zdravotnických zařízeních či zařízeních sociálních služeb. Zakrytí nosu a úst začalo být opět povinné ve veřejné dopravě, v Praze i ve vestibulech nebo na letišti.

10. září - V celé ČR byla zavedena povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov, později začaly povinné i ve třídách při výuce. Od 21. října se roušky musejí nosit také venku v blízkosti jiných lidí.

17. září - Padla hranice 500 mrtvých, celkový počet případů koronaviru překročil 44.000.

5. října - Opět začal platit nouzový stav, později se souhlasem Sněmovna opakované prodloužený, nyní do 22. ledna. Mimo jiné se uzavřely střední školy v rizikových oblastech (což byla většina území ČR). Postupně se znovu zpřísňovala opatření.

10. října - Mrtvých s covidem-19 bylo již přes 1000, nakažených pak více než 114.000.

14. října - V celé ČR se zavřely školy s výjimkou mateřských, žáci a učitelé přešli na distanční výuku. Omezilo se shromažďování na šest osob. Byly uzavřeny restaurace a bary, začal platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

22. října - Byly uzavřeny maloobchodní prodejny, s výjimkou obchodů se základním sortimentem.

7. listopadu - Překročena byla hranice 5000 mrtvých, celkový počet případů přesáhl 411.000. Na přelomu října a listopadu měla ČR nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele na světě.

16. listopadu - Začal fungovat protiepidemický systém PES, který opatření proti koronaviru váže na pět stupňů rizika. Na začátku platil pátý stupeň, do čtvrtého se přešlo 23. listopadu.

18. listopadu - Do základních škol se vrátili žáci prvních a druhých tříd, později i další.

3. prosince - Po přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň PES se mimo jiné otevřely všechny obchody, provozovny služeb či restaurace. Zcela skončil noční zákaz vycházení.

15. prosince - Počet mrtvých překročil hranici 10.000, potvrzených nákaz bylo téměř 600.000.

18. prosince - ČR se v systému PES vrátila do čtvrtého stupně, ovšem s několika výjimkami. Zavřely se tak už potřetí restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako (až na vzácné výjimky) muzea, galerie, památky či knihovny.

23. prosince - Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 22. ledna, rozhodla také o přechodu do pátého stupně systému PES, a to od 27. prosince. V posledních dnech opět stoupal počet nových případů.

26. prosince - Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství vyzval všechny občany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Do ČR dorazila první vakcína od firem Pfizer a BioNTech.

27. prosince - V ČR se začalo s očkováním proti covidu-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andrejovi Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové.

30. prosince - Bylo zjištěno rekordních 17.034 nakažených v jeden den (celkový počet prokázaných nákaz koronavirem se dnes blíží 750.000).

2021:

3. ledna - Premiér Babiš řekl, že od 15. ledna se budou moci registrovat lidé nad 80 let věku. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé ČR, termín ale dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...