Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od 20 k nule. Nejvíce poradců platí Jurečka, Chládek nemá žádného

Česko

  6:00
PRAHA - Zatímco některý ministr se bez nich zcela obejde, jiný jich angažuje dvě desítky. Řeč je o ministerských poradcích. Server Lidovky.cz si od všech ministrů vyžádal přehled jejich poradců s údaji o platech. Nejvíce si nechává radit ministr zemědělství Marian Jurečka, naopak ministr školství Marcel Chládek se bez poradců zcela obejde.

Lidovci nominovali na funkci ministra zemědělství dvaatřicetiletého Mariana Jurečku. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Ministr zemědělství Jurečka (KDU-ČSL) se podle údajů, které zaslal jeho úřad, obklopil dvěma desítkami poradců, jejichž měsíční výdělek je mezi 10 až zhruba 40 tisíci. Už od roku 2012, kdy rezortu šéfoval Petr Bendl (ODS), patří mezi poradce i sportovní rybář Jakub Vágner. V jeho případě jde sice o spolupráci bezplatnou, jak už ale dříve uvedla média, od ministerstva dostal například příspěvek půl milionu korun na 19 dvouhodinových přednášek o rybách na základních školách. Hodinová sazba tak vyšla na zhruba 13 tisíc korun. Vágner ale vysvětloval, že jde o odměnu pro celý organizační tým.

Jen o jednoho méně poradce než Jurečka zaměstnává ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD). Jejích 19 poradců pobírá od 165 do 500 korun za hodinu a dalších osm poradců pracuje pro náměstky.

Platově má oproti ostatním náskok Jan Vojtěch Binder, specialista na informační technologie. Rezort mu platí tisíc korun za hodinu, má úvazek 60 hodin měsíčně a je tak nejlépe ohodnoceným poradcem ministerstva. "Mám nadhled nad vším, co se tam děje. Včetně výběrových řízení a nyní třeba dohlížím na implementaci kybernetického zákona a podobně. Těch věcí je mnoho," vysvětlil svou práci pro rezort.

K TÉMATU: Tajnosti kolem zdravotnictví

Naopak výjimkou mezi současnými členy vlády je ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Jako jediný se totiž oficiálně obejde bez placených poradců. Pořádá sice takzvané národní kulaté stoly, které jsou složeny z odborníků, avšak honorář nedostávají.

"Stejně tak je dokončen návrh na zřízení Národní rady pro vzdělávání, kde zasednou odborníci na oblast vzdělávání. V obou případech jsou poradní služby ze strany expertů poskytovány zdarma. Z tohoto důvodu se ministr rozhodl, že placený tým poradců již není potřeba a ušetřené prostředky vloží do rozvoje školství," vzkázal Chládek přes mluvčí Kláru Bílou.

Půl milionu měsíčně na neurčito

Informace o ministerských poradcích získal server Lidovky.cz podle informačního zákona. Veškeré údaje by však rezorty měly uveřejňovat i na svém webu, jak doporučuje vládní protikorupční strategie. Ta totiž upozorňuje, že u poradců je vysoké riziko jejich korumpování, a je proto ve veřejném zájmu, aby lidé znali jména těch, kteří se pochybují v blízkosti vládních činitelů. Na webu by měla být i jména poradních společností a advokátních kanceláří.

ČTĚTE TAKÉ:

Z webu ministerstva financí tak lze například vyčíst, že už od roku 1994 má s rezortem smlouvu na dobu neurčitou advokátní kancelář Alana Korbela. Měsíčně jí úřad pošle na účet 605 tisíc korun včetně DPH za "zastupování před soudem a orgány státní správy, poskytování a konzultaci, přípravu a sepisování písemností právního charakteru". Podle tvrzení rezortu pro něj Korbel aktuálně řeší zhruba 1500 živých případů. Server Lidovky.cz se chtěl na ně advokáta zeptat, ale nepochodil. "Do konce měsíce je ze zdravotních důvodů mimo kancelář," vysvětlila jeho asistentka.

Od extrému k jednomu poradci

Ale zpět k poradcům. Před rokem a půl Lidovky.cz psaly, že nejvíce peněz za externí poradce utrácí ministerstvo životního prostředí. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) za ně ročně vydal téměř šest milionů korun, přičemž výdaje v této oblasti kritizoval letos v lednu i Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho nástupci proto začali smlouvy vypovídat a nyní má ministr Richard Brabec (ANO) poradce jediného. Za 60 tisíc měsíčně.

"Věnuje se komplexně poradenské činnosti v oblasti životního prostředí, zejména pak mezinárodní politice životního prostředí,“ uvedla mluvčí úřadu Petra Roubíčková. Jméno neuvedla, v médiích však už dříve zaznělo, že tento post zastává Petr Kalaš, který byl na přelomu let 2006 a 2007 sám ministrem životního prostředí a později poradcem premiéra Mirka Topolánka.

Stejně jako Brabec má jediného poradce také ministr obrany Martin Stropnický. Je jím bývalý armádní kaplan Tomáš Holub, jehož úkolem je „expertní konzultační a poradenská činnost v oblasti duchovní služby v rezortu“. Za půl roku mu ministerstvo vyplatilo 68 tisíc korun.

MinisterstvoPočet poradců za 1. pol. 2014
dopravy4
financí10
kultury7
obrany1
práce a soc. věcí 19
pro místní rozvoj 5
průmyslu a obchodu8
spravedlnosti 7
školství, mládeže a těl.0
vnitra17
zahraničních věcí9
zdravotnictví5
zemědělství 20
životního prostředí1
Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...