Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Od botasek k furtšlapkám

Česko

Asi před rokem se objevila mezi regály u Bati série bot, které pamětníkovi, zvláště tomu narozenému v polovině 60. let, připomněla roky jeho mládí. Byly to botasky, ale ne tak úplně ty, které se skvěly na jeho nohách před třicet lety.

Velký comeback boty Botas, té hrdé české odpovědi na západní adidasky a pumy, neiniciovala firma, ale započal zdola. Dva studenti designu – Jakub Korouš a Jan Kloss – měli za úkol navrhnout sportovní botu. Rozhodli se sáhnout po hotovém modelu, ovšem nově ho rozsvítit, rozpohybovat, redisignovat. Navrhli tak celkem kolem sedmdesáti modelů v různých barevných a tvarových kombinacích, z nichž se třináct začalo skutečně vyrábět a prodávat. Vedle toho vymysleli celý „sekundární design“ – tkaničky, krabice, nálepky, loga a další náležitosti, které jsou nezbytné, aby zboží mohlo být vnímáno jako trendy. Loni v prosinci, když už nápad běžel a mladíci začali vystupovat jako Pedal projekt, otevřeli s pomocí firmy Botas v pražské Konviktské ulici č. 30 malý obchod, který nazvali 66 gallery. Šedesát šest proto, že roku 1966 se botasky začaly v tehdejším Gottwaldově vyrábět.

Boty to byly univerzální, někteří je nosili třeba do tanečních, ale nejlépe se hodily na dvě věci: díky tvrdé špičce na hraní nohejbalu, a protože měly pevnou podrážku, tak se v nich dobře šlapalo do pedálů.

Tuto blízkost botasek k cyklistice vyjadřuje malá výstava, která je zároveň pokračováním započaté práce mladých mužů. Považujeme-li botu za završení nohy, pak pokračováním nohy s botou je velociped. Ovšem není kolo jako kolo. Též bicykly podléhají různým módním vlnám a cyklům, přičemž nejde jen o nějaké povrchní věci. Výběrem kola už dávno lze demonstrovat různé věci: sociální zařazení, vkus, politické názory (cyklistika je sice nepochybně obor levicový, ale existují i kola pravicová a konzervativní, jedno má pisatel článku).

Mezi progresivní západní mládeží je dnes nejpopulárnější (pokud se autor, který není zas taková autorita, neplete) styl fixed gear. Přeložit by se to dalo asi stálešlapadlo nebo zkráceně furtšlap. Jde o kolo, jež je také svou povahou retro, neboť jeho řetěz se vrací před vynález volnoběhu, což znamená, že se mu při jízdě stále točí pedály. Těmi se také brzdí, takže mistři této jízdy zavodí v tom, kdo udělá efektnější smyk.

A právě tato kola se stala dalším předmětem zájmu mladých designérů z Pedal projectu. Zajímavé je, že opět sáhli po klasické předloze, jíž nemůže v našich zemích být nic jiného než rokycanské kolo Favorit. Zda bude tyto monotypy někdo po čase vyrábět, se časem ukáže. Mně osobně připadají ta kola jaksi příliš holá a vhodná spíše na kolovou než na jízdu po městě. Já zůstanu i svého citybiku s brzdou, pumpičkou a zvonkem. Ale pohled je na ně pěkný.

Autor: