30. ledna 2012 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od března bude systém fungovat, tvrdí šéf úřadů práce

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel úřadu práce Jiří Kubeša se kvůli problémům kolem vyplácení dávek svou funkci složit nechystá. Vyloučil, že by se úředníci vrátili k původnímu softwaru. Je přesvědčen o tom, že nejpozději od března by mohl nový systém bez potíží fungovat.

Kubeša to oznámil v pondělí. Nový systém dávek kritizovali odboráři z úřadů práce v 11 městech. Žádají, aby vedení centrálního úřadu za problémy neslo odpovědnost. Požadují také odvolání ministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

Situace na úřadech práce se uklidňuje

Pracovníci úřadů práce se už téměř měsíc potýkají s problémy při vyplácení sociálních dávek a s nespokojeností klientů. Potíže stále mají například úředníci ve Zlíně či Ostravě, fronty se i tvořily v Brně či Jihlavě. Na většině míst se však situace už uklidnila. Zpoždění výplat dávek způsobil přechod na nový systém. Úředníci pracovali i o víkendech, ještě minulou sobotu na mimořádnou směnu nastoupily stovky z nich.

Všechny sociální dávky od ledna vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a přes 1600 úředníků od radnic a dostaly nový počítačový program. Právě na něj a na nedostatek pracovníků přicházejí největší stížnosti.

Vyplácení dávek změnila Drábkova reforma. Nyní je vydávají jen úřady práce.

Převzaly tak agendu a asi 1600 úředníků od radnic. Podle Kubeši je nový systém funkční a nyní se dolaďuje. Měnit se nebude a původní způsob vyřizování ho nenahradí, protože ten prý všechny potřebné aplikace neobsahuje. "Vracet se v půli cesty zpátky, to si nedovedu představit. To se nedělá ani v životě," řekl šéf superúřadu práce. Problémy ale připustil.

Podle něj se řeší. Ostrou kritiku nového systému vyplácení dávek minulý týden nahlas vyslovili odboráři z úřadů práce v Litoměřicích a Ostravě. Stěžovali si na to, že počítače a software nefungují, takže je vyplacení peněz potřebným v ohrožení. Poukazovali na to, že úředníci musí pracovat přesčas a také o víkendech a vydávat dávky v hotovosti. Nyní se k nim přidali odboráři z dalších devíti měst. Společně požadují odvolání ministra práce a to, aby vedení superúřadu neslo odpovědnost. Kritikou nešetřili ani vedoucí některých pracovišť úřadů práce či informatici.

Podle Kubeši do jednotného výplatního místa odešlo už 99 procent příkazů k doručení peněz na bankovní účty či poštovní poukázkou. Hotově se dávky vyplácejí tehdy, pokud by hrozilo nebezpečí, že je klient nedostane včas, uvedl šéf superúřadu práce. Ocenil nasazení úředníků, kteří se snaží klientům rychle vyhovět.

Nový systém se stále zkouší

Podle generálního ředitele je těžké zkoušet dávkový systém "v laboratorních podmínkách", případné slabiny se ukážou až v praxi při vyřizování tisíců dávek a žádostí. "První měsíc (v lednu) jsme získávali poznatky a zjišťovali slabá místa. Druhý měsíc to musí být odstraněno," uvedl Kubeša. Dodal, že situace se bude vyhodnocovat až po skončení ledna, nyní je nutné vyplatit všechny dávky.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by se podle šéfa centrálního úřadu ukázalo, že má systém vady, mohlo by se jednat o jeho případné reklamaci. Kubeša poznamenal, že úřad práce je ale jen uživatel. "Úřad práce není ve smluvním vztahu, řešilo by to ministerstvo, které je objednatelem," podotkl Kubeša. Věří ale, že se systém podaří nejpozději do března "vyladit". Pracovníci si na něj podle Kubeši zvyknou a naučí se s ním pracovat.

Ministerstvo práce uvedlo, že vyplácení dávek před jednotné místo je "plně funkční" a obslužné moduly jsou buď v provozu, nebo se zprovozňují podle plánu. Drábek bude s odbory jednat. Řekl ale, že se bude bavit o "pracovních podmínkách, nikoliv o politických tématech".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!