Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od března se na očkování mohou hlásit lidé starší 70 let, zdravotní stav nebude hrát roli

Příprava vakcíny proti covidu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava vakcíny proti covidu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit přes rezervační systém na webu lidé starší 70 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve avizoval, že se od začátku příštího měsíce spustí registrace pro další věkovou skupinu. Informaci, na kterou upozornila v pondělí Česká televize, potvrdila ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Zdravotní stav v pořadí pro očkování podle ní roli hrát nebude.

Původně měli přednost dostávat lidé s vybranými vážnými nemocemi před zdravými vrstevníky. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se uvažuje i o tom, že by přednostně byli k očkování zařazeni i učitelé.

„Vycházíme z toho, že jsme se všichni shodli na tom, že děti jsou prioritou, aby se mohly vracet do škol,“ uvedl po jednání vlády ministr Blatný. První dávkou bude moci být v březnu očkováno 500 000 lidí. Podle harmonogramu dodávek vydaného na začátku ledna mělo být k dispozici 900 000 dávek vakcíny. Asi 400 000 měla dodat firma AstraZeneca, stejnou část Pfizer/BioNTech a asi 80 000 firma Moderna.

„Dá se předpokládat, že do konce března budou proočkováni všichni senioři nad 80 let a část o něco mladší populace,“ dodal Blatný. Do konce léta by podle něj mělo dorazit 16 milionů objednaných dávek. Pokud budou nasmlouvané dodávky dodrženy, mělo by se podle něj podařit proočkovat požadovaných 70 procent populace.

K nabídnutým dodávkám vakcíny navíc od AstraZeneca nad rámec evropských smluv ministr řekl, že resort zkoumá, jestli by to nebylo v rozporu se smlouvami s EU. „Pravděpodobně je to jakési zjišťování zájmu u jednotlivých členských států,“ dodal. Podle něj by pak mohla vakcína dorazit ve druhé části letošního roku.

Dosud se očkovali přímo v nemocnicích zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociální péče. Od poloviny ledna se do rezervačního systému mohou hlásit také senioři nad 80 let. Zájem jich zatím projevila zhruba polovina. Vakcínu dostalo asi 100 000 z nich. Celkem bylo podáno 450 000 dávek, 163 000 lidí dostalo obě potřebné vakcíny.

Vakcinační strategie dělí lidi do tří skupin podle pořadí nároku na očkování. V první skupině je asi 838 000 lidí, hlavně senioři nad 80 let a zdravotníci. Původně se mělo jejich očkování stihnout za leden a únor, kvůli celoevropskému zpomalení dodávek se ale očkování zpozdilo. Do poloviny února dostalo dvě dávky 163 000 lidí, na druhou zatím čeká 287 000 dalších.

Původně ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že s očkováním druhé přednostní skupiny se začne po naočkování 70 procent té předcházející. Ve druhé skupině je více než 3,4 milionu lidí. Kromě seniorů, z nichž starší 70 let se budou moci k očkování přihlásit od začátku března, mezi nimi měli být také někteří pacienti s chronickými nemocemi a vybrané profese jako policisté, hasiči nebo učitelé. Někteří z nich ale už z rozhodnutí krajů očkovaní byli a jedná se i o upřednostnění učitelů.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.