130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Roušky budou povinné ve vnitřních prostorech po celém Česku. Pro školy a kanceláře platí zvláštní pravidla

Česko
  •   10:19aktualizováno  17:29
V celém Česku se od čtvrtka budou muset nosit roušky na úřadech, v obchodech, firmách i ve všech dalších vnitřních prostorách. Důvodem je rostoucí počet nakažených koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Jarmila Rážová řekli, že na semaforu podle rizika šíření covidu-19 většina okresů dostává zelenou barvu, některé pak možná i oranžovou. Nejhorší je situace v hlavním městě. Některé země zvažují, že Prahu zařadí na "červený seznam" rizikových míst. Cestující z ní by tak po příjezdu museli na test či do karantény.

V Česku přibylo rekordních 1164 nových případů za jediný den, 62 pacientů je ve vážném stavu

Za úterý přibylo 1164 lidí s koronavirovou nákazou. V Praze jich bylo 221. Jsou to zatím nejvyšší počty od začátku šíření covidu-19 v ČR. U většiny osob má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnici bylo 234 lidí, ve vážném stavu pak 62.

Centrální zdravotnický tým se shodl na plošném zavedení roušek. Od opatření si slibuje omezení rizika nákazy a zpomalení jejího šíření. „Platí jednoduché pravidlo - pod střechou se rouška nosí,“ uvedl Vojtěch. Podle něj se roušky nemusí nosit v mateřských školách. Nemusí je mít malé děti či lidé s duševními poruchami, hosté restaurací při konzumaci jídla a pití, lidé v plaveckých bazénech či sportovci při tréninku, zápasech a soutěžích. 

Ochrana nosu a úst by se naopak měla nosit v kancelářích a na pracovištích, kde mají zaměstnanci menší rozestup než dva metry.  Výjimku mají osoby pracující ve výrazně ztížených podmínkách, co se týče horka. Nově se povinnost bude týkat také vnitřních hromadných akcí bez ohledu na počet účastníků, dosud tomu tak bylo u akcí nad 100 lidí.

Nařízení pro školy

Ani po zpřísnění nařízení o nošení roušek nebudou ve školách povinné ve třídách, pouze ve společných prostorách, uvedl Vojtěch. Původně měla povinnost ochrany dýchacích cest ve společných prostorách škol platit od pondělí pouze v Praze, s dnešním mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví ale tomu tak bude od čtvrtka po celé zemi.

Od začátku školního roku se koronavirus vyskytl ve 144 školách, uvedl Vojtěch. Například v Praze kvůli nákaze zahájí nový školní rok se zpožděním Fakultní základní škola PedFUK v ulici Mezi školami v Praze 13, ZŠ profesora Švejcara v Modřanech a waldorfská základní škola v Jinonicích, zavřená je do čtvrtka i mateřská školka K Podjezdu v Praze 4.

Výjimku z nošení roušek budou mít podobně jako na jaře malé děti, mateřské školy, osoby s duševní poruchou, lidé při konzumaci jídel a nápojů nebo sportovci v době tréninku a zápasu. „Je komplikované s rouškou sportovat. Pokud se člověk výrazně potí a rouška je pak navlhlá, tak už asi nemá takový efekt, jak bychom očekávali,“ řekl Vojtěch.

Výjimky pro bazény či soudce

Výjimku budou mít také plavecké bazény. Roušky dále nebudou muset nosit soudci a účastníci soudních řízení, moderátoři, redaktoři a další osoby v rozhlasu a televizi nebo umělci při provádění autorského díla. Povinnost se nebude vztahovat na snoubence a další lidi při obřadu či řidiče vozidel veřejné dopravy.

Nosit ochranné prostředky nebudou muset ani lidé ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté jazykové kurzy s denní výukou nebo pacienti hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče v případě, že je to potřebné pro poskytování zdravotních služeb. Výjimka bude platit i v týdenních stacionářích, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem.

Možné zpřísnění

Při nepříznivém vývoji epidemiologické situace mohou úřady přistoupit k opatřením typu omezení noční doby stravovacích zařízení i v dalších regionech, nejen v Praze, kde nařízení platí ode dneška. V hlavním městě ode dneška musejí být stravovací zařízení mezi půlnocí a 06:00 zavřená.

„Nemohu vyloučit, že bychom k tomuto mohli přistoupit i v jiných regionech, pokud by se situace vyvíjela nepříznivě. Ale pokud se bavíme o plošném celkovém uzavírání některých podniků, obchodů, restaurací, tak to určitě nyní nechystáme. Snažíme se ekonomická opatření minimalizovat jen pro regiony, kde ta situace je nejhorší,“ uvedl ministr Vojtěch.

Nakažených přibývá v Česku násobně víc

Na postup v zavádění roušek si stěžovala třeba Hospodářská komora. Podle ní se opatření přijímají překotně a není možné je oznamovat bez podrobností na sociálních sítích, protože lidé i firmy se na ně musí připravit. Vládu za zmatky kolem nařízení kritizují i opoziční politici. Žádají kabinet, aby poskytoval dostatek informací a také statistických dat. Lidovci vyzvali k tomu, aby začal fungovat Ústřední krizový štáb.

Statistiky ukazují, že nakažených přibývá v Česku násobně víc než v jiných státech. V ČR bylo za úterý zhruba 109 nových případů na milion obyvatel, v Německu a na Slovensku kolem 16, v Rakousku a Chorvatsku přes 50. Belgie se rozhodla zařadit Prahu na červený seznam rizikových oblastí. Plánuje to i Německo. Potřeba tak bude po příjezdu z české metropole nejspíš test či karanténa. Lidí mimo Prahu by se omezení týkat neměla.

Podle Vojtěcha není postup jiných států překvapivý a je nutné s ním počítat. Ministr míní, že by při vyjednáváních se zeměmi o případném rozvolnění postupu vůči cestujícím z Prahy mohlo pomoci to, že česká strana zavádí opatření.

Nemůžeme už nic nedělat, říká epidemiolog

Hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal v Radiožurnálu řekl, že opatření je v tuto chvíli nutné. „Nemůžeme nedělat nic už,“ uvedl. Opatření podle něj přišlo „tak akorát“. „Doufejme, že přišlo včas,“ dodal. Připomněl, že mnozí epidemiologové už v létě volali po tom, že by se nemělo od roušek upouštět. Pokud nynější opatření nebude mít efekt, Smejkal nevylučuje, že Česko bude muset přistoupit k dalším opatřením, ne nějak drastickým. „Je to pořád o třech věcech - roušky, distanc a mytí rukou, nic nového nemáme,“ uvedl.

Vojtěch na twitteru vyzval občany k maximální odpovědnosti a dodržování základních hygienických pravidel. „Zapamatujme si pravidlo 3R. Ruce, roušky, rozestupy. Je to to nejmenší a přitom tak důležité. Každý z nás může svým odpovědným přístupem přispět ke zvládnutí této epidemie,“ napsal.

ROUŠKOVÝ MANUÁL: Praha přitvrdila. Kde je nově ochrana dýchacích cest povinná a kde ji mít nemusíte?

Na mapě okresů podle rizika nákazy, takzvaném semaforu, je v oranžové barvě pouze Praha, podle ministerstva zdravotnictví v hlavním městě začal komunitní přenos. Zelenou barvu dostaly minulý týden nově okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Třebíč a Blansko, už podle dřívějšího semaforu byly zelené Kolínsko a Příbramsko. Ve zbylých částech republiky je podle semaforu riziko nákazy zanedbatelné.

Částečné znovuzavedení nošení ochrany dýchacích cest od 1. září provázel zmatek. Vojtěch zprvu 17. srpna oznámil, že bude povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. O dva dny později ministerstvo zveřejnilo, že roušky se vrátí rovněž například do kadeřnictví a hospod. Měli je nosit i lidé ve zdravotnických zařízeních, v kinech či divadlech. Po kritice premiéra Andreje Babiše (ANO) a následném jednání Vojtěch oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích povinné nebudou.

„Tam byl návrh, který byl v rozporu s koncepcí semaforu. Já jsem nic nestopl, bylo to v rozporu s tím, co bylo dáno do škol, kde bylo napsáno, že se jede podle semaforu. Následně se podle něj šlo a tak to má být. Pokud jsme přišli se semaforem a říkali, že každá oblast je jiná, měli jsme podle toho postupovat,“ dodal ve středu premiér.

Babiš počátkem června uvedl, že plošná opatření proti koronaviru v ČR už nikdy nebudou. Ve středu ale před odletem na jednání s rakouským a slovenským protějškem do Vídně řekl, že měl na mysli ekonomická opatření.

Povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, v dopravě nebo na hromadných akcích měli Češi i na jaře, skončila pro většinu obyvatel 1. července s výjimkou například pražského metra.

Autor: ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás