Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od Dělnické strany se odtrhlo radikální křídlo

Česko

  18:09
PRAHA - Dělnická strana sociální spravedlnosti, která navazuje na zakázanou Dělnickou stranu, půjde do voleb oslabena. V minulých dnech od ní odpadlo její polooficiální radikální křídlo - Autonomní nacionalisté.

Předseda Dělnické strany T. Vandas foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Několik stovek černě oděných neonacistů bylo přitom pro stranu velmi důležitou pomocí. Koneckonců právě Autonomní nacionalisté sehráli klíčovou roli při předloňských střetech s policií v Litvínově-Janově, které odstartovaly vzestup Dělnické strany.

Podle politologa Miroslava Mareše, který se extremismem dlouhodobě zabývá, jde o další z dlouhé řady štěpení, které českou ultrapravici sužuje."

"Spadá to do logiky vývoje, který provází ultrapravici po celou dobu jejího polistopadového vývoje, kdy nakonec vždy místo slibovaného sjednocení došlo ke štěpení a rozhádání se," říká politolog.

Odchod radikálů může podle Mareše obnovené Dělnické straně pomoci v očích policie a soudů: "Spolupráce s militantní scénou ale byla mimořádně důležitá třeba při pořádání demonstrací. Pokud to dělala Dělnická strana sama, přišlo jí 20 až 30 lidí, pokud ale spolupracovala s Autonomními nacionalisty nebo Národním odporem, tak přišlo lidí i tisíc."

Prohlášení, ve kterém se oficiálně distancovali od Dělnické strany Tomáše Vandase, vydali Autonomní nacionalisté v pondělí. "Program strany byl naprosto tristní a byl ve velkém případě stavěn na populistických nesmyslech," stojí v textu. Vedení strany s Vandasem v čele má navíc podle Autonomních nacionalistů úroveň jak ze základní školy: "Vedení ovládali především lidé v bomberech a kanadách, což pro legitimní politickou stranu, která měla dokázat průlom ve volbách, skutečně není dobrá reprezentace." Autonomní nacionalisté vyčítají vedení Dělnické strany aroganci. Kritizují také lakomství strany, když prý nijak finančně nepodpořila ultrapravičáky, kteří se dostali po nedávných policejních zátazích za mříže.
Vandas odpadnutí Autonomních nacionalistů od "své" strany bagatelizuje. "Nemá na to cenu reagovat. Nevíme, kdo za tím stojí, nikdo se pod to nepodepsal. Nebudu komentovat text, který nemá hlavu ani patu," řekl předseda Dělnické strany LN.

Podle Mareše budou ale Autonomní nacionalisté před volbami Dělnické straně chybět: "Dovedli zapůsobit třeba v práci a Dělnickou stranu pak díky vlivu těchto 'silných mladých mužů' volili všichni jejich kolegové." Velký úspěch Dělnické straně Mareš nyní v květnových volbách nepředpovídá - zhruba dvě procenta hlasů.
Autonomní nacionalismus pochází z Německa, kde začal vznikat během 90. let. Stavěl na decentralizované struktuře bez jasného vedení a na opozici proti klasické pivní skinheadské kultuře. Autonomní nacionalisté tak například svlékli bombery a začali chodit ve značkovém černém oblečení - takzvaném Black Blocku. Ultrapravici se Autonomní nacionalisté snažili navenek odstřihnout od jeho zprofanované minulosti, jejich akce se přesto v Německu i u Česku vyznačovaly velkou mírou násilí.

V krizi, a zjevně daleko hlubší, se už delší dobu zmítá i další české ultrapravicové uskupení - Národní strana, která proslula svým plánem vystěhovat Romy do Indie. Národní strana dnes nemá vedení, nevyvíjí žádnou činnost a přestaly již dokonce zcela fungovat i její webové stránky.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat