Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od Galilea k sondám

Česko

První, kdo se podíval na druhou největší planetu sluneční soustavy dalekohledem, byl v roce 1610 italský astronom Galileo Galilei. Jednoduchý přístroj mu ale nedokázal ostře zobrazit nápadný prstenec, takže Galileo došel k mylnému závěru, že je Saturn trojitou planetou.

Mírně nakloněný prstenec, který se planety nikde nedotýkal, zahlédl Christiaan Huygens až v roce 1655. Holandský pozorovatel si všiml i největšího měsíce, pojmenovaného Titan. O dvacet let později Giovanni D. Cassini objevil další měsíce i temnou proluku rozdělující prstenec na dvě části.

Skutečně intenzivní výzkum planety začal až v září 1979, kdy kolem Saturnu proletěl první pozemský průzkumník - Pioneer 11. Setkání však trvalo pouze několik hodin a jednoduchý detektor sondy pořídil jenom několik desítek neostrých záběrů planety a největšího měsíce Titanu. V polovině roku 1980 kolem Saturnu prolétl Voyager 1, v srpnu 1981 následovaný Voyagerem 2. Televizní kamery sond přinesly fantastické záběry.

Tu nejlepší prohlídku podivuhodné planety zprostředkovala výprava sondy Cassini, která se v roce 2004 stala Saturnovou první umělou družicí. Observatoř má velikost školního autobusu, v jejích útrobách se ukrylo 1630 elektronických součástí, 22 tisíc propojení a 14 kilometrů drátů. Přivezla i speciální pouzdro Huygens, které přistálo na měsíci Titanu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!