28. prosince 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od Nového roku bude dražší

Lidové noviny 1. ledna 1938 Zvyšují se daně. Jak se to projeví u konkrétních výrobků jako je pivo, limonáda či benzinová směs.

Pivo: zvýšením daně z piva zvyšují se i ceny v drobném, a to o 10 hal. na litru, čili o 5 hal. na půllitru.

Sodovka a limonády: od Nového roku se zvyšuje nápojová daň u sodových vod (neslazených) o 20 hal. na 28 hal. a u limonád na 32 hal. na litru. Velké pražské sodovkárny zvyšují při dodávkách hostinským a obchodníkům ceny sodových vod s 35 na 50 hal. za láhev, u limonád se 70 na 80 hal.

Minerální vody: daň z minerálních vod se zvyšuje o 20 hal. na litru. Při dodávkách ve velkém bude se však zdražení lišit podle velikosti lahví.
Zdražení vyšší než odpovídá novému daňovému zatížení odůvodňují velkoobchodníci tím, že se musí platit dvakrát obratová daň. Dohodne-li se obchod se zřídly, bylo by zdražení u velkých lahví sníženo.

Benzinová směs: od 1. ledna platí také zvýšená daň z minerálních olejů, čímž se zdraží pohonná směs u čerpadel o 10 hal. na litru, takže v Praze bude nyní stát směs 3,20 Kč a na venkově 3,30 Kč za litr. Úměrně tomu zdražuje také směs při dodávkách v sudech.

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?