Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od pondělí se kompletně otevřou školky v krajích s nízkým přírůstkem nově nakažených

Některé školky konečně otevřou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé školky konečně otevřou. | foto: Pixabay.com

PRAHA Od pondělí 26. dubna se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně jde o Karlovarský a Královéhradecký kraj. Týká se to i dětských skupin a lesních školek, řekl na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Děti v mateřských školách v krajích s nízkým přírůstkem nákazy nebudou muset nosit roušky, nebudou se ani testovat na koronavirus. Platit to v těchto regionech bude i pro předškoláky, kteří do školek docházejí už od minulého pondělí a testovat se teď musejí.

Zatímco na twitteru Arenberger zopakoval, že i otevření dětských skupin se týká až pondělní termín, v tiskové zprávě vláda uvedla, že činnost dětských skupin v Karlovarském a Královéhradeckém kraji bude povolena už od této středy. „V ostatních regionech bude povolena jen pro děti, které nejpozději k 31. srpnu 2020 dosáhly pátého roku věku, nebo pro poskytování služby péče o dítě rodičům vybraných profesí a zaměstnavatelů,“ uvedl kabinet.

„V regionech, ve kterých ministerstvo zdravotnictví dovolí plnou přítomnost v mateřských školách, nebudou vyžadovány roušky a nebude ve školkách probíhat testování,“ řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve vyjádření, které poskytla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Arenberger nevyloučil to, že by se příští týden mohly otevřít školky i v dalších krajích, například v Plzeňském. Vláda zasedne ještě ve čtvrtek, posoudí koronavirové statistiky a finálně oznámí regiony, v nichž se mateřské školy kompletně otevřou.

Od pondělí 26. dubna se také obnoví praktická výuka ve středních školách a praktická a klinická výuka v posledních ročnících vysokých škol.

Původní plán ministerstva školství počítal s obnovením praktické výuky v první fázi znovuotevírání škol. Vláda ale 6. dubna tuto fázi rozdělila na dvě části. V první se od 12. dubna vrátili žáci prvního stupně základních škol k rotační výuce a do školek předškoláci a mladší děti rodičů například zdravotníků či učitelů. V druhé části této fáze se od dnešního dne měla obnovit praktická výuka středoškoláků a posledních ročníků vysokých škol. Minulý týden ale vláda tento krok na doporučení epidemiologů odložila.

„Je to o týden později, ale epidemická situace se zlepšila, podmínky nastaly a žáci se mohou vrátit,“ řekl Plaga.

Od soboty bude spuštěno plošné testování studentů, kterým bude od pondělí umožněno zúčastnit se výuky na vysokých školách, uvedla vláda. „Testování nejméně jednou za sedm dní bude jednou z podmínek účasti na prezenční výuce, i v tomto případě platí výjimky pro kompletně očkované či osoby, které prodělaly covid-19 v posledních 90 dnech,“ sdělil kabinet.

Testování zajistí přímo vysoká škola, nebo si bude moci student přinést vlastní test z autorizovaného testovacího místa. „Tato povinnost se nebude vztahovat ani na účastníky individuálních konzultací či individuální výuky,“ dodala vláda.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!