Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od ponožek k sítotisku

Česko

PRAHA Na různých místech v Praze naleznou zájemci o výtvarné umění výstavy divadelních či filmových plakátů. Institut umění – Divadelní ústav jednu z nich otevřel v Divadle Bez zábradlí.

Další, zaměřenou na studentský filmový plakát, naleznou filmoví fanoušci v kinech Světozor, Aero a Oko. Polský institut na Malém náměstí představuje ve svých prostorách tvorbu Lecha Majewského a Karla Míška. Výstava v Divadle Bez zábradlí má název Když divadelní plakát je umění... a ve foyeru této scény ukáže do března pět desítek exponátů. Kurátorka Helena Albertová je vybrala z více než tisícovky prací, které se ve sbírkových fondech ústavu shromáždily od 60. let do dneška. Do expozice zařadila plakáty z posledních padesáti let a jejich prostřednictvím připomněla české umělce, kteří se této tvorbě věnovali. Jsou mezi nimi významní výtvarníci, například Jaroslav Malina, Libor Fára, Pavel Brom, Adolf Brom a Pavel Teissig.

Druhá plakátová expozice je zaměřena na studentskou tvorbu, spolu s kinem Světozor ji pořádá přilehlá „filmová galanterie“ Terryho ponožky a Fakulta umění a designu v Ústí nad Labem. Právě její ateliér grafického designu na ní do 28. února vystavuje kolekci sítotiskových plakátů, které jsou poctou kultovním filmům minulého století. Zahrnují upoutávky ke snímkům od němé éry (k filmům Fritze Langa) po 90. léta (k filmům Quentina Tarantina či Emira Kusturici).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!