Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od půlnoci nikdo nesmí vyjít ven bez zakrytí úst a nosu. Opatření potrvají zhruba měsíc, říká Prymula

Roušky v ulicích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roušky v ulicích (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Vláda ve středu schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který má platit od půlnoci. Česko má 522 potvrzených případů nákazy koronavirem. Aktualizované údaje onemocnění COVID-19 k 18:00 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Počet nemocných stoupl v porovnání s ránem o 58 případů.

Pět nemocných je ve vážném stavu, uvedl odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Čtyři pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jeden nemocný je napojen na mimotělní oběh. Stále platí, že vyléčeni jsou tři lidé.

Nejvíce nakažených je stále v Praze, za středu tam přibylo 27 nových potvrzených případů, celkem jich je v metropoli 181, mezi novými pacienty je 25 dospělých a dvě děti. Za Prahou následuje s 56 případy Středočeský a s 51 nakaženými Olomoucký kraj. Nejméně případů je v Libereckém kraji, kde testy dosud prokázaly nákazu u pěti lidí.

Povinné roušky

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu v noci řekl, že povinnost nosit roušky je možné nařídit ve chvíli, kdy budou rozdány pomůcky z velkokapacitního ukrajinského letadla, jež by v neděli mělo do Česka přepravit mimo jiné 30 milionů roušek. 

Úřad vlády také nakoupil deset milionů roušek ve Vietnamu, a pokud nebude problém v dopravě, od pondělí by jich stát mohl každý týden dostat milion, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

„Vláda schválila, že si lidé mimo bydliště mají používat ochranné prostředky dýchacích cest, tj. nosit roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály,“ napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). 

„Musíme bez výjimky chránit sebe a své okolí! Vláda právě schválila povinnost mít od dnešní půlnoci na veřejných místech zakrytá ústa a nos,“ uvedl na twitteru také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Některé kraje už dříve nařídily povinnost nosit roušky nebo jinou ochranu nosu a úst.

Restriktivní opatření v ČR budu podle Prymuly platit zhruba měsíc. Uzavření hranic očekává delší, dokud se nevyřeší situace i v jiných zemích.

Podle Davida Schöna z policejního prezidia bude policie při kontrolách postupovat podobně jako v případě, kdy kontrolovala dodržování karantény. Policisté mají možnost vykázat osobu z určeného místa, za neuposlechnutí hrozí až desetitisícová pokuta.

Česko chce z Číny v příštích dnech po rychlotestech dopravit i další zdravotnický materiál, přepravit by jej měla soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se společnostmi Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům ve středu v noci řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě dnes.

Za nedostatek roušek se v úterý omluvili někteří členové vlády, zprvu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), na následné tiskové konferenci po zasedání kabinetu i premiér Andrej Babiš (ANO). Za nedostatek roušek vládu kritizuje opozice i mnoho lidí. Často si je lidé šijí sami.

Hamáček v úterý uvedl, že do pátku by do ČR mělo dorazit pět milionů roušek a 2,5 milionu respirátorů. Největší dodávku zahrnující přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250 000 ochranných obleků a brýlí a další materiál má dopravit ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Podle ministra vnitra by se tak mělo stát v neděli.

„Úřadu vlády se podařilo nakoupit ve Vietnamu deset milionů roušek. Od 23. března bychom, pokud vyjde doprava, každý týden mohli dostat milion. Měl bych o tom mluvit dnes s premiérem Vietnamu,“ poznamenal Babiš. 

Velký manuál ke koronaviru od expertů z Bulovky: co víme, proč zůstat doma a jak se ochránit


Kabinet středečním usnesením z vládní rozpočtové rezervy uvolnil 1,085 miliardy korun pro ministerstvo vnitra, 118,2 milionu pro ministerstvo zahraničí a 110,7 milionu pro ministerstvo obrany na nákup ochranných prostředků.

České dráhy také sníží provoz vlaků o více než 6 procent, odsouhlasila vláda. Omezeny budou expresní linky, podle dopravce jsou nyní málo využívané. 

Kontrola pendlerů

Zaměstnanci firem za hranicemi, takzvaní pendleři, budou při návratu z práce do Česka procházet kontrolou příznaků infekčních onemocnění. Pokud se prokáže, že mají například teplotu, budou se muset podrobit testu na nový typ koronaviru, rozhodla vláda. V úterý premiér Andrej Babiš (ANO) zvažoval, že kvůli signálům, že pendleři nedodržují vládou stanovaný režim, kabinet zruší výjimku, která pracovníkům v zahraničí umožňuje překračovat hranice.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude na hranicích zavedeno sledování teploty řidičů. Přísnější monitorování stát zavádí kvůli opatřením proti šíření epidemie v sousedních zemích. Pokud bude v zemích, kde pendleři pracují, srovnatelné rozšíření koronaviru jako v Česku, nebude muset kontrola být tolik přísná.

Stát ale podle Prymuly sleduje vývoj za hranicemi a může zavést i tvrdší změnu. „Pokud budou (pendleři) jezdit do lokalit s výrazně vyšším výskytem (nemoci), budou se muset rozhodnout, zda tam zůstanou, nebo tam jezdit nebudou,“ uvedl v souvislosti s budoucím vývojem epidemie.

Muž prochází přes Karlův most.
Václavské náměstí v Praze.

Hranice zůstanou zavřené, dokud se situace nezlepší i jinde

Hranice Česka budou muset kvůli hrozbě šíření koronaviru zůstat uzavřené do doby, než se zlepší situace v okolních zemích. Senátorům to ve středu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který vede Ústřední krizový štáb. 

„Ta choroba má ten velký problém, že my jsme v regionu Evropy. A i když se nám to nakrásně podaří na úrovni České republiky, tak budu i země, kterým se to všem podařit nemusí. A my budeme muset držet minimálně uzavřené hranice do doby, než se ta situace zlepší v okolních zemích,“ prohlásil.

Asi za deset dní se podle něj bude krizový štábu bude zabývat účinností přijatých opatření. „Já si myslím, že ta křivka se musí zákonitě oploštit,“ soudí. Kompletní krizový štáb, jehož členy jsou například náměstci ze všech ministerstev, se podle něj sejde v pátek. Ve středu zasedne pouze užší skupina.

Poznamenal, že koronavirus není virus, který by postihl celou populaci. „Nevyhubí celé lidstvo,“ podotkl. Nedomnívá se, že by se mohlo promořit třeba až 70 procent populace. Uvedl jako příklad rodinu, která byla na lyžařském zájezdu, její členové byli spolu, ale nakazili se jen dva.

Vláda v neděli v noci zakázala s účinností od půlnoci na pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření koronaviru volný pohyb lidí po celé zemi. Stát také zakázal až na výjimky, například kamionovou dopravu, překračování hranic. V neděli vláda prodloužila vnitřní ochranu hranic s Německem a s Rakouskem do půlnoci 4. dubna.

Lázně nesmí přijmout nové hosty

Lázeňská zařízení nesmějí podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly od 19. března přijímat do péče nové klienty. Stávající hosté svoji léčbu dokončí, řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády. Mimořádné opatření ministra zdravotnictví kvůli novému typu koronaviru podle něj reaguje na požadavek lázeňských měst.

„Došlo už i k zavlečení nákazy do lázní, byť v malé míře,“ řekl Prymula.

Opatření se týká všech poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících lázeňskou léčebně-rehabilitační péči. Cílem je nepřijímat další klienty, aby nedošlo k šíření nového typu koronaviru. „Je obtížné tam realizovat přísná pravidla tak, abychom se tomu zcela vyhnuli,“ dodal.

Pošta omezí otevírací dobu

Česká pošta od čtvrtka omezí otevírací dobu poboček, budou zavírat nejpozději v 16:00. Mezi 10:00 a 12:00 budou pošty otevřené jen pro seniory nad 65 let. Od soboty se také ruší víkendový provoz. Rozhodl o tom krizový štáb podniku. Řekl to mluvčí Matyáš Vitík.

Provozovatelé pošt Partner dostali od České pošty doporučení zavést stejné opatření. Omezení otevírací doby, stejně jako víkendový provoz, je v jejich kompetenci.

„Všechny pobočky budou o sobotách a nedělích pro veřejnost uzavřeny. Česká pošta také na základě dnešního jednání vlády budou pobočky od 10:00 do 12:00 hodin zpřístupněné pouze občanům nad 65 let. Žádáme všechny ostatní klienty, aby respektovali toto rozhodnutí krizového štábu České pošty,“ uvedl Vitík.

Pošta zároveň požádala veřejnost, aby její pobočky navštěvovala pouze v nejnutnějších případech a aby omezila nakupování na e-shopech na věci, které nutně v současné době potřebuje. Balíkový provoz na poště se tento týden zvýšil proti konci února o pětinu.

Pošta provozuje 3200 poboček, z toho 76 bylo od úterý kvůli koronaviru uzavřeno. V úterý také pošta oznámila, že jeden z útvarů na pražské centrále v ulici Politických vězňů byl nákazou koronavirem zasažený. Nákaza se potvrdila i v nejvyšším managementu společnosti.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Pronájem, byt 2+kk, 54 m2, Benátky nad Jizerou
Pronájem, byt 2+kk, 54 m2, Benátky nad Jizerou

Pražská, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
14 000 Kč/měsíc