Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Od volné lásky k vojenské juntě

Česko

Přestože některé z hvězd nepřijely, Febiofest nabízí pestrou paletu hostů a témat

Šestnáctý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se přehoupl do druhé poloviny. Organizátoři k dnešnímu dni očekávají dosažení hranice 50 000 prodaných lístků.

Hvězdou středečního festivalového dění se měl stát polský herec, režisér a satirik Stanislaw Tym. Kvůli náhlému úmrtí v rodině však bohužel nemohl přijet a osobně uvést své filmy jako Na vodě, Méďa či Kontrolované hovory. Divákům Febiofestu je alespoň okomentoval prostřednictvím festivalových webových stránek www.febiofest. cz.

Dnešním hostem se pak měl stát chilsko-italský filmař Marco Bechis, který se ve svých snímcích věnuje traumatům argentinské společnosti; z Argentiny byl ve svých dvaceti ostatně vyhoštěn z politických důvodů.

Bechis nakonec nepřijel. Na přehlídce je k vidění jeho debut Drátěný plot, dilogie o diktatuře argentinské vojenské junty Garage Olimpo a Sourozenci i režisérův nejnovější snímek Země rudých lidí, odehrávající se mezi jihoamerickými indiány Guaraní. Pondělí na Febiofestu patřilo Francii.

Coby dítě ze švýcarsko-německého manželství narozené v Íránu a vyrostlé ve střední Africe a v Kolumbii je sice Barbet Schroeder Francouzem jen nominálně, přesto pod vlajkou galského kohouta vyrábí filmy po celém světě. Tuzemským divákům představil například svůj zatím poslední dokončený snímek Inju, bestie ve stínu, který za francouzské peníze natočil v Japonsku.

Febiofest nabídl také jeho snímky, jejichž diváckou atraktivitu zvyšuje spolupráce se známými jmény světové popkultury.

Ke čtyřicet let starému Schroederovu režijnímu debutu More, zasazenému do atmosféry doznívající éry volnomyšlenkářství a volné lásky 60. let, složili soundtrack slavní Pink Floyd, autobiografický námět a scénář k režisérovu prvnímu americkému filmu Štamgast pak napsal spisovatel Charles Bukowski.

„V našich filmech hraje hodně belgických herců, a protože Francouzi jsou ve světě nenávidění, vydáváme se radši za Belgičany,“ reagovala na tiskové konferenci na zmatení ohledně jejich původu dvojice francouzských filmařů Benoţt Delépine a Gustave Kervern. Ti na festivalu mají trojici filmů s anarchistickým, surrealistickým a černým humorem Aaltra, Avida a Louise-Michel.

V podobném duchu se nesla i tisková konference s nimi. „Svět je normální, řízený pravidly -a proto hledáme všechno, co normální není,“ popsali svůj tvůrčí princip filmaři, kteří se stylizovali do role alkoholiků a ve svých košatých odpovědích pokryli vše od problémů s prostatou po sodomizační stroj v Avidě.

„Když se to nepovede, tak ten scénář spálíme,“ řekli pak na margo chystaného projektu s hercem Gérardem Depardieuem. „Vždyť to je jedno, lidé jsou důležitější než myšlenky,“ dodali, ale zároveň varovali: „Nepořizujte si manželky a děti. Nedovedete si představit, kolik to sežere času.“

Pražská část Febiofestu se uzavře slavnostním zakončením v pátek večer, poté se festival vydá do regionů. Samostatná část festivalu od pondělka probíhá na Slovensku.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.