27. května 2018 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od Zemana vyznamenání přijmout nemohu, říká novinář Klíma

Josef Klíma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Klíma | foto: Lidové noviny

PRAHA Novinář, spisovatel a televizní reportér Josef Klíma by od prezidenta Miloše Zemana nepřijal vyznamenání, na které ho navrhli poslanci. S informací přišel server Seznam zprávy. Důvodem je prezidentův postoj k novinářům, útok na Ferdinanda Peroutku i špatná reprezentace České republiky.

„Samozřejmě, že mě potěšilo, že poslanci konečně navrhli nějakého novináře. Cítím to jako čest. Ovšem z rukou prezidenta Miloše Zemana ji nemohu přijmout. Už proto ne, že jsem novinář a jsem nositel Ceny Ferdinanda Peroutky a on (Zeman) ani po těch letech, kdy Ferdinanda Peroutku naprosto nespravedlivě napadl, se nedokázal omluvit,“ sdělil Seznamu Klíma. „Navíc novináře napadá soustavně a ještě samozřejmě nesouhlasím s jeho kroky, kterými této republice žádnou dobrou reklamu nedělá,” dodal.

Poslanci navrhli Klímu na vyznamenání v pátek s tím, že odvádí dlouhodobou příkladnou investigativní novinařinu. V pravomoci prezidenta republiky je tento návrh jak přijmout, tak ale i odmítnout. 

Mezi dalšími navrženými je například i snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalista Petr Čech, popularizátor zdravé stravy Rajko Doleček či velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý.

Lidovky.cz