Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODA skončila. Sama se rozpustila

Česko

PRAHA Strana, která si musela už tolikrát vyslechnout slova o své vlastní „klinické smrti“, včera definitivně skončila. Celostátní konference Občanské demokratické aliance (ODA) totiž o tomto víkendu rozhodla o rozpuštění své vlastní strany.

Po téměř osmnácti letech existence tak mizí z české politické scény subjekt, který byl součástí kabinetů Václava Klause i Josefa Tošovského a jejíž čelní představitelé patřili mezi nejpopulárnější politiky v zemi.

ODA dodnes ve vládě

ODA postupně vznikala již v průběhu roku 1989 v kotelně Metrostavu na pražské Palmovce, kde topil fyzik a signatář Charty 77 Pavel Bratinka. Definitivně se zaregistrovala až v roce 1990. v době, kdy se začalo štěpit Občanské fórum.

Během let vzešlo ze strany mnoho politiků, kteří v politice působí dodnes. Posledním takovým úspěšným politikem, který kandidoval do Senátu za alianci, byl současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kromě něj ale z ODA vzešli také současná ministryně obrany Vlasta Parkanová (dnes členka lidovců), nynější ministr kultury za KDU-ČSL Václav Jehlička a současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (dnes ODS).

Občanská demokratická aliance doplatila především na vnitřní spory koncem devadesátých let a na sponzorské aféry.

Jednou z nejznámějších finančních afér byla ta, při níž vyšlo najevo, že stranu platil největší dlužník zkrachovalé Kreditní banky Plzeň.

Podnikatel Kamil Kolek zase v roce 1998 oznámil, že jeho dvoumilionový sponzorský dar byl ze strany vedení ODA vynucený. Čelní představitelé aliance mu údajně naznačovali, že by jinak mohl přijít o obchodní dům Breda. Jiné sponzorské dary zase strana kryla nastrčenými firmami. Navíc vyšlo najevo, že strana některé dary vůbec nezaúčtovávala. ODA nakonec skončila s velmi výrazným dluhem ve výši téměř sedmdesát milionů korun, které po ní požadovala Česká pojišťovna. Strana získala splátkový kalendář, ale peníze jen složitě postupně vracela.

Tyto aféry vedly k postupnému odlivu voličů. Definitivní konec strany nastal ve chvíli, kdy byla kvůli dluhům nucena opustit společný projekt lidovců, Unie svobody a Demokratické unie Čtyřkoalici. Unionisté se spolu s lidovci rozhodli, že budou raději kandidovat jen společně.

Poslední slova: Pozor na mafii

Rozpuštění strany neprobíhalo během víkendu nijak dramaticky. Strana se sešla a ještě předtím, než si odhlasovala svůj definitivní konec, přijala poslední vzkaz pro budoucí politiky.

„ODA upozorňuje na velmi závažné propojení organizovaného zločinu a tzv. VIP mafie s politikou a s veřejnými úřady. Probíhá napříč většinou parlamentních stran,“ rozloučila se strana po osmnácti letech své existence.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat