130 let

ODA skončila. Sama se rozpustila

Česko

PRAHA Strana, která si musela už tolikrát vyslechnout slova o své vlastní „klinické smrti“, včera definitivně skončila. Celostátní konference Občanské demokratické aliance (ODA) totiž o tomto víkendu rozhodla o rozpuštění své vlastní strany.

Po téměř osmnácti letech existence tak mizí z české politické scény subjekt, který byl součástí kabinetů Václava Klause i Josefa Tošovského a jejíž čelní představitelé patřili mezi nejpopulárnější politiky v zemi.

ODA dodnes ve vládě

ODA postupně vznikala již v průběhu roku 1989 v kotelně Metrostavu na pražské Palmovce, kde topil fyzik a signatář Charty 77 Pavel Bratinka. Definitivně se zaregistrovala až v roce 1990. v době, kdy se začalo štěpit Občanské fórum.

Během let vzešlo ze strany mnoho politiků, kteří v politice působí dodnes. Posledním takovým úspěšným politikem, který kandidoval do Senátu za alianci, byl současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kromě něj ale z ODA vzešli také současná ministryně obrany Vlasta Parkanová (dnes členka lidovců), nynější ministr kultury za KDU-ČSL Václav Jehlička a současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (dnes ODS).

Občanská demokratická aliance doplatila především na vnitřní spory koncem devadesátých let a na sponzorské aféry.

Jednou z nejznámějších finančních afér byla ta, při níž vyšlo najevo, že stranu platil největší dlužník zkrachovalé Kreditní banky Plzeň.

Podnikatel Kamil Kolek zase v roce 1998 oznámil, že jeho dvoumilionový sponzorský dar byl ze strany vedení ODA vynucený. Čelní představitelé aliance mu údajně naznačovali, že by jinak mohl přijít o obchodní dům Breda. Jiné sponzorské dary zase strana kryla nastrčenými firmami. Navíc vyšlo najevo, že strana některé dary vůbec nezaúčtovávala. ODA nakonec skončila s velmi výrazným dluhem ve výši téměř sedmdesát milionů korun, které po ní požadovala Česká pojišťovna. Strana získala splátkový kalendář, ale peníze jen složitě postupně vracela.

Tyto aféry vedly k postupnému odlivu voličů. Definitivní konec strany nastal ve chvíli, kdy byla kvůli dluhům nucena opustit společný projekt lidovců, Unie svobody a Demokratické unie Čtyřkoalici. Unionisté se spolu s lidovci rozhodli, že budou raději kandidovat jen společně.

Poslední slova: Pozor na mafii

Rozpuštění strany neprobíhalo během víkendu nijak dramaticky. Strana se sešla a ještě předtím, než si odhlasovala svůj definitivní konec, přijala poslední vzkaz pro budoucí politiky.

„ODA upozorňuje na velmi závažné propojení organizovaného zločinu a tzv. VIP mafie s politikou a s veřejnými úřady. Probíhá napříč většinou parlamentních stran,“ rozloučila se strana po osmnácti letech své existence.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás