Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odběrová místa na covid-19 budou v Kolíně a Kutné Hoře i o víkendu do odvolání

Zdravotnice se chystá na odběr 21. dubna 2020 na odběrovém místě k vyšetření... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnice se chystá na odběr 21. dubna 2020 na odběrovém místě k vyšetření... | foto: ČTK

Kolín  Odběrová místa v nemocnicích v Kolíně a Kutné Hoře budou v reakci na rostoucí počet případů koronaviru na Kutnohorsku nově fungovat také o víkendu. V Kolíně bude odběrového místo otevřeno v sobotu od 7:00 do 12:00, v Kutné Hoře v neděli od 7:00 do 12:00. Fungovat tak budou každý víkend až do odvolání, informovala v pátek ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Zdejší odběrová místa dosud fungovala jen ve všední dny. Víkendové časy kraj zruší ve chvíli, kdy se epidemická situace na Kutnohorsku zlepší.

V kolínské nemocnici byly zároveň s okamžitou platností zakázány návštěvy. „Návštěvy budou umožněny pouze u závažných případů, terminálních stavů a podmíněny schválením od ošetřujícího lékaře,“ řekl radní Robert Bezděk (ANO).

Starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín) v pátek ČTK řekl, že Kolín od pátečních 12:00 preventivně zakázal návštěvy také v domovech důchodců. Město provozuje dva.

Nové ohnisko nemoci covid-19 se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně tam bylo nakaženo 13 lidí, poté začali přibývat další. Kontakty nemocných jsou v karanténě a hygienici je testují. Ve čtvrtek hygienici uvedli, že nakažených je 33.

V některých obcích v regionu se opět zavádí nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech, jako jsou obchody, pošta či obecní úřad. „Se starosty obcí Křesetice, Úmonín a Červené Janovice jsme se domluvili na zavedení preventivních opatření - nošení roušek na veřejných uzavřených prostranstvích,“ uvedla mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. Přímo v Církvici lidé podle ní roušky nosit nemusí, protože nikdo z nakažených pracovníků tam nebydlí a areál firmy je mimo provoz.

Podle starosty Jiřího Volence (ČSSD) se ale opatření vztahuje i na obec. Nákaza covid-19 byla totiž potvrzena i v jedné rodině v Církvici. „Z těchto důvodů zavádím následná opatření: na obecní úřad, místní poštu, knihovnu a obchod COOP s okamžitou platností nařizuji nošení roušek. Doporučuji dodržovat rozestupy a důkladně používat dezinfekční prostředky,“ informoval Volenec na facebooku.

Uzavřený je podle Šalamunové také motorest Vosrkráč v Církvici a omezený provoz mají restaurace U Nevolů v Křeseticích a U Zámku v Úmoníně. Návštěvníci mají k dispozici menší počet míst, sedí venku, musí dodržovat odstup mezi stoly a podobně. Preventivně byly zakázány návštěvy v kolínské, kutnohorské a čáslavské nemocnici a v domovech pro seniory v Čáslavi, Kutné Hoře a Uhlířských Janovicích a nově v Kolíně.

Na situaci reaguje také centrum pro seniory Clementas v Mlékovicích na Kolínsku. „Tento týden jsme schválili prodloužení přísných hygienických podmínek, které platí při vstupu do všech našich domovů. Původně jsme měli v záměru opatření postupně rozvolňovat, ale aktuální vývoj vše změnil,“ řekla ČTK ředitelka centra Renata Prokešová.

Zákaz návštěv domov zatím nezavedl. „Pokud to bude nutné, tak náš mlékovický a kolínský domov opět uzavřeme, sledujeme vývoj každý den a jsme v kontaktu s hygienickou stanicí. Při negativním vývoji je reálně možné, že o uzavření operativně rozhodneme,“ dodala Prokešová.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!