Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Zaměstnavatelé budou zneužívat peníze.‘ Odboráři odmítají zavedení stravenkového paušálu

Josef Středula. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha - Odborům se nelíbí zavedení stravenkového paušálu, jak se na něm v pondělí dohodli představitelé vládního hnutí ANO a sociální demokraté. Nezdaněný paušál má fungovat vedle papírových a elektronických stravenek. Zaměstnavatelé budou peníze zneužívat, promítne se to do odvodů, řekl v pátek novinářům předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
  8:47aktualizováno  17:30

Kvůli návrhu se ráno sešel s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a za dva týdny mají v diskusi pokračovat. S předsedou vlády odboráři jednali také o plánu zavedení evropské minimální mzdy.

Stravenky zůstanou, ale bude i stravenkový paušál. Ani jedno nebude podléhat danění

Babiše informace odborů ke stravenkovému paušálu překvapily. „Tvrdí (odbory), že stát by přišel o peníze. Musíme se setkat s paní ministryní (financí Alenou) Schillerovou a zástupci financí a pozveme i zaměstnavatele, protože se jich to týká. Pokud odboráři tvrdí, že zaměstnavatelé se těší na to, že dostanou peníze, ale lidem je nedají, tak to je nepřijatelné,“ uvedl po schůzce Babiš.

„Může to znamenat dopad do příjmů státního rozpočtu i zaměstnanců. Výsledek může být, že zaměstnanec dostane o nějakou korunu více, ale promítne se mu to do zdravotního a sociálního pojištění,“ uvedl Středula ke stravenkovému paušálu. Od vlády chce, aby návrh přesně propočítala. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by peníze mohlo dostat až milion zaměstnanců. Odbory ale tvrdí, že řada zaměstnavatelů příspěvek státu zneužije a zaměstnancům ho započítá do mezd.

Vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček odpoledne novinářům řekl, že výhrady odborářů zná. „Odbory si v této věci budou muset něco odpracovat. Věřím, že v řadě podniků, kde jsou silné, budou tlačit na to, aby zaměstnanci měli závodní stravování nebo stravenky. Ale jsou menší firmy, kde může přijít na řadu paušál,“ uvedl. Schillerová podle něj sociální demokraty na koaličním jednání přesvědčila, že paušál nebude „tunelem“ na rozpočet a ujistila, že ministerstvo financí ho zvládne „ukormidlovat“. 

Za nelogický považuje postoj odborářů prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Podle něj by odbory měly zájmy zaměstnanců zastupovat a nebránit rozšiřování jejich benefitů. Obava ze zneužívání navrhovaného systému zaměstnavateli je postavená na nepodložených domněnkách, uvedl v pátek.

Stravenkový paušál by měl být podle návrhu ministerstva financí alternativou ke stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Stravenkový paušál by mohl poškodit zejména zaměstnance firem se závodními jídelnami

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. S plánem zrušit daňové zvýhodnění stravenek a nahradit ho paušálem přišlo ministerstvo už před 12 lety. Návrh neuspěl, objevil se pak ještě několikrát.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat