Odboráři žádají o 2,6 miliardy více

PLATY

PRAHA Odboráři budou žádat 2,6 miliardy korun na platy v příštím roce tak, aby růst mezd státních zaměstnanců alespoň vyrovnal inflaci.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekla šéfka odborů státních institucí Alena Vondrová. Podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) by platy státních zaměstnanců v příštím roce měly narůst plošně o 1,5 procenta. Návrh odborářů představuje nárůst o 3,5 procenta vyjma platů učitelů, které porostou rychleji. Odboráři se podle Vondrové chystají obrátit na poslance, aby při jednání o rozpočtu navýšili kapitolu mezd státních zaměstnanců. Místopředseda ČSSD a exministr financí Bohuslav Sobotka v pořadu uvedl, že nároky „nejsou dramaticky vysoké“, proto sociální demokraté žádost vyslyší.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.