21. dubna 2012 12:24, aktualizováno  14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je nás tu 120 tisíc, jásali odboráři. Požadovali pád vlády

Odboráři zaplnili v sobotu odpoledne Václavské náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboráři zaplnili v sobotu odpoledne Václavské náměstí | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Praha zažila jednu z největších demonstrací od roku 1989. Václavské náměstí se zcela zaplnilo, protestovat proti vládě Petra Nečase přišlo podle odborářů přes 100 tisíc lidí. Demonstranti požadovali konec vlády, padaly i výzvy ke generální stávce.

"Když nebudou volby, chceme generální stávku. Paralyzujme tuto zem, dokud ta vláda nepadne," vyzval odboráře Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů.

"Nečekal jsem takovou účast, ale je tu 120 tisíc lidí. Je to největší protest od roku 1989," prohlásil odborový předák Jaroslav Zavadil. Policie odhadla počet účastníků protivládní demonstrace na 80.000 až 90.000 lidí.

Odboráři vládě spílali kvůli reformám, vyčítali jí korupci, zvyšování daní i obecně vůbec existenci pravicového kabinetu Petra Nečase. Podle Zavadila vláda ani neplní své vlastní volební sliby. "Není snad slizká a odporná celá vláda?" řekl Zavadil, jemuž dav tleskal po každé větě. "Demisi, demisi," znělo nejčastější skandování demonstrantů.

"Václavák" se v jednu chvíli blýskal, jak se odráželo slunce v cinkajících klíčích, pak na závěr utichl, když začala znít hymna, a pak se dav roztleskal a lidé vypustili balónky, které stoupaly k nebi, popsala atmosféru zpravodajka serveru Lidovky.cz.

Přijel i "rebelující" řidič Smetana

"Respektuji právo občanů vyjádřit svůj názor demokratickou formou. Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné. Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň," reagoval premiér Petr Nečas (ODS) - čtěte více zde: Společnost je před výbuchem, myslí si šéf ČSSD.

Mezi demonstranty se podle organizátorů objevil i řidič Roman Smetana, který se vyhýbal nástupu do vězení, kam ho poslal soud za to, že odmítl trest veřejně prospěšných prací za malování tykadel politikům během voleb v roce 2010. Po skončení demonstrace se Smetana sám udal udal policii - více zde: Smetana se sám udal. Nejste naštvaný? ptal se policisty.

Demonstrace STOP VLÁDĚ

Demonstrace STOP VLÁDĚ

Podle reportérek serveru Lidovky.cz se Václavské náměstí zcela zaplnilo, největší nával se vytvořil vedle restaurace McDonald's, kde lidé kolabovali a musela k nim záchranka. 

Dana Kolářová přijela z Hranic na Moravě a to kvůli zavedení zápisného. "Dcera má jít na vysokou a už to nebudeme mít z čeho zaplatit," vysvětlila Kolářová serveru Lidovky.cz. Kvůli demonstraci vstávala v pět ráno, přijela i s manželem.

PSALI JSME:

Vicepremiérka Karolína Peake v reakci na protivládní protesty uvedla, že předčasné volby nejsou řešením současné situace. Míní, že v době krize je zodpovědné pokračovat v krocích, které vláda započala, byť mají nepříjemné dopady. Ministr financí Miroslav Kalousek si rozmyslel svou touhu setkat se s demonstranty - čtěte Policie se bála o Kalouskovo zdraví. Proto mezi odboráře nešel.

Pochod odborářů Prahou

Pochod odborářů Prahou

Průvod odborářů protestujících proti vládní politice vyrazil z Náměstí Winstona Churchila kolem poledne. Na náměstí svážely odboráře z celé země autobusy. "Přijížděl jeden autobus za druhým, je vidět, že lidem to není jedno. Nenechají si vše líbit a vyjádří svůj názor," řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

Některé transparenty odborářů byly nápadité: přes obrázek zadnice se táhl nápis "už je máme holé." Další heslo - a mnoho jiných - nabádalo vládu k odchodu: "stát jsme my a my vás propouštíme".