Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Odborná skupina MeSES doporučuje Česku dál očkovat vakcínou od AstraZeneky

Vakcína od firmy AstraZeneca foto: Reuters

PRAHA - Česko by mělo dále pokračovat v očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Ve svém stanovisku to doporučuje Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. ČR by podle ní měla také zkusit získat nevyužité vakcíny z jiných zemí, pokud to bude možné. Tento týden se rozhodlo ukončit očkování látkou od AstraZeneky Dánsko, protože se u několika lidí po jejím podání objevily závažné případy krevních sraženin.
  20:48

V uplynulých týdnech pozastavila podávání vakcíny od AstraZeneky řada evropských zemí. Mnohé z těchto států ale obnovily očkování poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu podpořila. Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika.

Dánsko zřejmě daruje nevyužité vakcíny AstraZeneky chudším zemím. Konkrétní plán zatím nemá

S tím se ve svém vyjádření ztotožňuje i MeSES. „Při současné epidemické situaci v ČR je riziko vakcinace výrazně menší než riziko nemoci pro všechny věkové skupiny, pro které je vakcína schválená a s rostoucím věkem dramaticky narůstá ve prospěch vakcíny, stejně tak pro osoby s rizikovými faktory,“ uvedli odborníci.

Podle nich bylo v dospělé populaci na konci března 54 procent těch, kteří se očkovat chtějí, ale očkováni nejsou. Tři pětiny z nich by se nechaly očkovat vakcínou Vaxzevria, jak britsko-švédská společnost AstraZeneca svou látku nazývá. „V tuto chvíli by se tak bylo ochotných vakcínou Vaxzevria určitě nechat očkovat 32 - 43 procent celé dospělé populace, tj. cca 2,8 - 3,7 milionu osob,“ uvedla skupina MeSES ve svém vyjádření.

Česko má podle ní objednáno dostatek vakcín pro celou populaci, ale velká část jich dorazí až později v průběhu roku. Odborníci míní, že by tak bylo vhodné snažit se získat další vakcíny dříve. Vedle jiného by to mohlo vést k rychlejšímu uvolnění kapacit v nemocnicích a také obnovení běžného života společnosti.

Dánsko nyní zjišťuje, zda existují možnosti, jak se podělit s chudšími zeměmi o vakcínu společnosti AstraZeneca. Ve čtvrtek o tom podle agentury Reuters informoval šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Dánské ministerstvo zdravotnictví ovšem uvedlo, že rozhodnutí, co udělat s nadbytečnými dávkami vakcíny, ještě nepadlo.

Mezioborová skupina pro epidemické situace je vědecký poradní orgán ministerstva zdravotnictví. Na webu ke své činnosti uvádí, že vydává stanoviska, zprávy a doporučení na základě současných vědeckých poznatků a integruje přitom pohledy různých oborů, včetně například ekonomie, humanitních věd či práva.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat