Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Odborová centrála se štěpí. Policistům se nelíbí hospodaření

Česko

  15:36
PRAHA - Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS) se v poslední době příliš nedaří. Nepovedla se jí stávka, která měla donutit vládu zásadně přehodnotit reformy, ani tolik obávaná demonstrace proti snižování platů. Nespokojení policejní odboráři odcházejí z konfederace. Vadí jim, jak s penězi hospodaří odboroví předáci.

Odboráři vyšli na pochod foto: ČTK

A rýsuje se další problém. Sílí nespokojenost hlavně mezi mladými členy a dokonce některé svazy zvažují, že z centrály odejdou. Jako první už to udělali policejní odboráři, kteří podle informací LN mají z konfederace vystoupit na konci měsíce.

Vnitřní spory by přitom mohly ČMKOS oslabit. Například už při únorovém mimořádném zasedání tripartity, kde se bude jednat o protikrizových opatřeních.

Odchod policejních odborů bude bolet

Policejní odborář Milan Štěpánek nechce důvody, proč odchází z centrály, příliš komentovat. „Rozhodli jsme na základě ekonomických a organizačních důvodů,“ řekl bez dalších podrobností šéf Nezávislého odborového svazu policie.

Policejní odboráři patřili k těm vlivnějším Jejich odchod bude pro konfederaci velmi nepříjemný. Policejní odboráři patří ve sdružení k těm vlivnějším. Byli to právě oni, kteří zorganizovali protest proti snižování platů, kterého se zúčastnilo zhruba 40 tisíc nespokojených policistů, hasičů, zdravotníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě policistů se mezi odboráři spekuluje ještě o odchodu horníků, tedy svazu s 21 tisíci členy. Jejich předseda Jan Sábel to ale popřel. „Není tomu tak,“ tvrdí.

Místopředsedkyně konfederace Radka Sokolová sice přiznala, že o odchodu horníků také slyšela, ale jsou to podle ní zatím jen dohady. Masový odliv členů prý nehrozí. „Jednotlivé svazy vnímají konfederační uspořádání jako přínosné,“ řekla.

Naposledy z ČMKOS vystoupil v roce 2005 odborový svaz pracovníků dopravy (OS DOSIA) a v roce 1998 svaz železničářů.

Protesty netáhnou, řadoví odboráři na náměstí nepřijdou

„Těch důvodů bylo hodně, převládaly ekonomické,“ řekl LN předseda dopravních odborářů Jan Rejský. Podle něj jsou i nyní za odchody převážně peníze a hospodaření konfederace. Zatímco počet členů svazů neustále klesá, počet odborářských bossů nikoliv, což s sebou nese vysoké náklady.

Nespokojenost v řadách půlmilionového sdružení zavládla také v souvislosti s posledními demonstracemi, které centrála organizovala.

Protestu proti vládním škrtům se měly před rokem zúčastnit desítky tisíc lidí, nakonec jich do Prahy na Palackého náměstí dorazily asi dva tisíce. Nepovedla se jim ani červnová stávka, která měla ochromit dopravu v zemi. Poprvé v historii sice nevyjelo pražské metro, jezdila jen třetina tramvají a pětina autobusů.

ČTĚTE VÍCE:

Lidi to ale nezaskočilo, vzali si buď dovolenou, nebo se do práce dostali na kole či pěšky. A ani s protestujícími v ulicích to nebylo slavné. Prahou prošly jen stovky lidí.