19. března 2012 14:28, aktualizováno  16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odbory vyšlou 21. dubna lidi do ulic. Kvůli škrtům

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil | foto: ČTK

PRAHA Protesty proti zvyšování DPH, nižšímu růstu důchodů a dalším vládním škrtům se budou konat v sobotu 21. dubna na Václavském náměstí v Praze. Odbory se chtějí spojit s dalšími nespokojenými iniciativami a nevylučují stávku či další akce.

Českomoravská konfederace odborových svazů odmítá navrhovaná vládní opatření jako zvýšení daně z přidané hodnoty, zpomalení růstu penzí či propouštění zaměstnanců ve veřejných službách. Novinářům to oznámil její šéf Jaroslav Zavadil

Do stávkové pohotovosti už v pátek vstoupily školské odbory. Podle Zavadila centrála zřídila koordinační výbor, který osloví předáky další odborové centrály - Asociace samostatných odborů - i aktivisty z protestujících iniciativ.

ČTĚTE TAKÉ:

Domluvit se s nimi chce na společném postupu. Výsledkem by mělo být dubnové shromáždění na Václavském náměstí.

Odbory žádají, aby vláda stopla své záměry. Jinak by podle Zavadila měla podat demisi. Předák nevyloučil ani další nátlakové akce, padla zmínka o případné stávce.

Odbory nechtějí snižování státního dluhu

Vláda chce i přes nepříznivý vývoj ekonomiky plánované schodky rozpočtu dodržet a zemi nezadlužovat. Vyžadovat to bude ale větší šetření, o jehož podobě kabinet jedná. Odbory se zamýšlenými kroky nesouhlasí a navrhují přestat rozpočtový deficit snižovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zastavit by se měl prý na nynější výši, aby razantní škrty nebyly potřeba. Největší odborová centrála žádá také stopnutí reformy penzí, která má od příštího roku umožnit přesměrovat část odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů.

Poslední velký protest na Václavském náměstí uspořádaly odbory loni v květnu. Tehdy na demonstraci proti vládním reformám dorazilo na 40 000 lidí. O tři týdny později se pak konala stávka v dopravě.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.